Kolejną markę dotknął kryzys związany z pandemią koronawirusa. Polska firma znika z centrów handlowych. Jak się okazuje, mimo otwarcia galerii handlowych wiele marek wciąż boryka się z kryzysem i są zmuszone podejmować radykalne kroki. Tak właśnie było w przypadku polskiej marki obuwniczej. Dlaczego Kazar zamyka swoje sklepy?

Podczas pandemii koronawirusa skarżymy się na tę jedną rzecz. Została ona nazwana syndromem MADE

Kazar wycofuje się z galerii handlowych

Artur Kazienko, prezes marki Kazar wypowiedział się dla „Money. To się liczy”:

„Tak, już w trakcie marcowo-kwietniowego lockdownu wiedzieliśmy, że przyszłość branży offline na pewno nie rysuje się fajnie. I mieliśmy rację. Negocjowaliśmy wiele umów, niektóre z nich – w naturalny sposób – kończą się w tym roku, niektóre zostały skrócone”.

Prezes dodał, że już został zamknięty jeden z salonów, który znajdował się w warszawskiej Promenadzie. Artur Kazienko wskazuje, że branży dłużej nie stać na ponoszenie kosztów związanych głównie z czynszami. Zamykanie punktów stacjonarnych sieciówek ma miejsce nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. To globalny problem, który dotyka mnóstwo przedsiębiorstw.

Otwarte centra handlowe – sprawdź jak przygotować się na wizytę w galerii

Nie tylko koronawirus?

Jednakże właściciel marki Kazar zauważa, że proces zamykania sklepów w centrach handlowych to nie jest nowy proces. Zaczął się on już kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. Powodem są zmiany nawyków konsumenckich, które zaczęły się już dawno temu. Chociaż COVID-19 miał znaczny wpływ na przyśpieszenie procesu zmiany zachowań klientów, to nie jest ich bezpośrednią przyczyną. Zakupy online już od kilku lat cieszą się ogromną popularnością. Coraz powszechniejsze staje się kupowanie przez internet, a nie bezpośrednio w punkcie sprzedażowym. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz uniknąć długich kolejek. Co więcej, w tym samym wywiadzie Kazienko stwierdził, że prawdopodobnie coraz więcej marek będzie opuszczało ogromne galerie handlowe, aby zmienić swoją działalność całkowicie do internetu. A jak Wy robicie zakupy? Wolicie pójść do galerii handlowej czy jesteście zwolenniczkami zamawiania przez internet?