Gotowa na długie zimowe wieczory z Netflixem? Czas urządzić sobie najważniejsze miejsce w mieszkaniu, a więc kącik telewizyjny! Pamiętaj, że wybierając meble do salonu, warto kierować się nie tylko stylem, ale także ich funkcjonalnością. Jaka szafka RTV będzie idealna? Lepiej wybrać nowoczesną szafkę pod telewizor na wysoki połysk czy klasycznąe w matowym wykończeniu? Już podpowiadamy!

Klasyka czy nowoczesność?

Szafki RTV na wysoki połysk lepiej sprawdzą się w wystroju nowoczesnym, natomiast wykończenie matowe – w aranżacjach klasycznych. To chyba jedno z najbardziej podstawowych kryteriów, jakimi kierujemy się przy wyborze mebli do salonu. I choć faktycznie kryje się w tym stwierdzeniu sporo prawdy, warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to reguła, której należałoby się kurczowo trzymać w absolutnie każdym przypadku.

Od kilku już sezonów stale rosnącą popularnością cieszą się wnętrza urządzone w stylu eklektycznym. To świetny wybór dla indywidualistów, którzy nie chcą zamykać się w ramach jednego trendu aranżacyjnego. A tak się szczęśliwie składa, że salon w stylu eklektycznym z otwartymi ramionami przyjmie w swe progi nie tylko meble wykonane z różnych materiałów, ale i te z różnymi rodzajami wykończenia.

Jak optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze? Meble z połyskiem nadciągają z pomocą szafka

Wybierając pomiędzy matową szafką RTV a taką w wysokim połysku, warto też kierować się metrażem pomieszczenia. Jeśli salon czy pokój dzienny jest nieduży, lepszym wyborem zapewne okażą się szafki RTV na wysoki połysk. Dlaczego? Bo fronty w wysokim połysku świetnie współpracują ze światłem, zarówno tym naturalnym, jak i sztucznym. Działają trochę jak lustra, które nie bez powodu tak cenione są w aranżacji wnętrz za to, że przy ich użyciu można optycznie polepszyć proporcje pomieszczenia. Dlatego jeśli twój salon jest niewielki, zastanów się nad białą szafką RTV w połysku – będzie ładnie odbijać światło, a jej jasny kolor dodatkowo nie pomniejszy optycznie wnętrza.

Szafki pod telewizor na wysoki połysk dobrze sprawdzą się zresztą nie tylko w tych wnętrzach, które nie mogą poszczycić się imponującym metrażem, ale i w tych pomieszczeniach, które nie są zbyt widne i odpowiednio doświetlone. Warto jednak pamiętać, że jeśli front w wysokim połysku ma zadziałać jak tafla odbijająca światło, szafka RTV powinna zostać ustawiona w odpowiednim miejscu, czyli stosunkowo blisko okna lub lampy, której strumień świetlny będzie łatwo docierał do frontów mebla. W przeciwnym razie nie uda się osiągnąć pożądanego efektu rozjaśnienia.

Szafki RTV dla pedantów – co sprawdzi się lepiej?

szafka

Choć dla niektórych może się to wydawać nieco dziwne, wybierając szafki RTV do salonu, warto też zastanowić się nad swoim podejściem do porządku i czystości. Dlaczego? Nie jest chyba żadną tajemnicą, że na frontach wykończonych na wysoki połysk zabrudzenia są bardziej widoczne niż na tych w matowym wykończeniu… Niestety, światło odbijające się w powierzchniach wykończonych na wysoki połysk bywa nie tylko atutem – w niektórych sytuacjach może stać się prawdziwym koszmarem! Dlatego jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, szafka RTV w połysku może nie być najlepszym pomysłem. Zwłaszcza jeśli jesteś drażliwa na punkcie widocznych na meblach odcisków palców lub innych plam.

Dobra informacja jest jednak taka, że meble na wysoki połysk są łatwe w czyszczeniu. Mało tego – dużo łatwiej usunąć jest z nich zabrudzenia niż z mebli matowych! W przypadku frontów z połyskiem do wyczyszczenia śladów najczęściej wystarczy jedynie zwilżona ściereczka z mikrofibry. W przypadku większych plam można sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia takich powierzchni, płyn do szyb lub po domowy sposób w postaci wody z octem. A jeśli chciałbyś zminimalizować ryzyko powstawania odcisków palców, wybieraj fronty z uchwytami – mechanizm otwierania „push to open” jest co prawda wygodny w użytkowaniu, ale wiąże się z większymi zabrudzeniami frontów.

 

Artykuł sponsorowany