Płeć ma znaczenie w łóżku. Chodzi oczywiście o czas spędzony na regenerującym śnie. Okazuje się, że nie tylko najmłodsi potrzebują dłuższego wypoczynku. Porównując zapotrzebowanie na sen kobiet i mężczyzn, to płeć piękna powinna zadbać o to, by wcześniej kłaść się spać lub później wstawać.

Najwięcej snu potrzebują niemowlęta, które średnio przesypiają około 12-15 godzin na dobę. Wraz ze wzrostem czas potrzebny na regenerację i prawidłowy rozwój jest coraz krótszy. Dziecko w wieku przedszkolnym śpi 10-13 godzin na dobę, zaś nastolatkowie już tylko 8-10 godzin. A jak jest z dorosłymi? Przyjmuje się, że powinni oni przesypiać od 7 do 9 godzin na dobę, ale w tej grupie wiekowej funkcjonuje jeszcze jedno rozróżnienie. Dotyczy ono płci. To kobiety powinny spać dłużej niż mężczyźni. To żadna wymówka. To naukowy fakt.

Kobiety powinny spać dłużej niż mężczyźni

Kobiety powinny spać dłużej i faktycznie to robią. Tak wynika z badań twórców aplikacji Sleep Cycle. Przeanalizowali oni dane z ponad 940 tyś. smartfonów. Mieli do nich dostęp ponieważ ich aplikacja dedykowana jest osobom, które chcą dopasować porę zaśnięcia i wstawania do indywidualnych potrzeb. Właścicielami smartfonów były osoby w wieku od 18 do 55 lat, pochodzący z 47 państw.

Skandynawski trik na bezsenność. Zmieni twoje życie, jeśli nie możesz zasnąć z partnerem

Wnioski są następujące: kobiety może i śpią dłużej za to budzą się z gorszym samopoczuciem. Jak wynika z badań w USA panie śpią około 20 minut dłużej, za to w Indonezji już około 35 minut.

U kobiet prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń snu jest o wiele wyższe niż u mężczyzn. Dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że powinny spędzić w łóżku dłuższy czas. Sytuacja ta objawia się przede wszystkim u kobiet będących w ciąży. Wówczas wzrasta ryzyko wystąpienia syndromu niespokojnych nóg. Kobiety są także narażone na bezdech senny.

Zmiany hormonalne są jednym z głównych winowajców. Menstruacja również wpływa na problemy z zaśnięciem. Gdy kobiety mają okres często uskarżają się na problemy ze snem. Zazwyczaj jest to wywołane bólem menstruacyjnym. Na tym nie koniec. W okresie menopauzy aż 85 procent kobiet doświadcza uderzeń gorąca, które objawiają się także w nocy, utrudniając wypoczynek.

Nieoczekiwane zalety koszmarów sennych. Mówią o Tobie coś bardzo ważnego

Zaniedbując sen kobiety są bardziej narażone na depresję oraz choroby serca. W ich przypadku ryzyko bezsenności jest aż 40 procent większe. Mimo tego, że kobiety śpią stosunkowo dłużej niż mężczyźni i tak nie są w stanie w pełni zaspokoić wszystkich potrzeb organizmu, które wynikają z ich wielozadaniowości. Większość kobiet jest w ciągłym ruchu i wykonuje wiele czynności jednocześnie – a to obciąża mózg i wywołuje zmęczenie fizyczne.

Źródła: Polityka, F5.