Nowe prawo zmieni życie milionów kobiet na Półwyspie Iberyjskim. W Hiszpanii przedstawiono projekt reformy, która przewiduje urlop menstruacyjny. Kobiety mają otrzymać dodatkowe trzy dni wolnego z powodu bolesnej miesiączki.

Koronawirus może sporo namieszać w Twoim… okresie. Jak COVID-19 wpływa na cykl menstruacyjny?

Hiszpania tym samym będzie pierwszym krajem w Europie, który wprowadził zmiany w tym zakresie.

Urlop menstruacyjny w Hiszpanii. Nowe prawo dla kobiet

Sporządzony dokument liczy ponad 50 stron, ale musi jeszcze zostać zatwierdzony przez ministerstwa m.in. zdrowia, finansów i ubezpieczeń społecznych. Reformy mają zostać wkrótce wprowadzone – przekonuje radio „Cadena Ser”. Informację potwierdzają również dziennikarze „El Pais”, którzy dotarli do projektu ustawy.

Jeżeli wszystko zakończy się pozytywnie Hiszpania stanie się pierwszym zachodnim krajem Europy, który wprowadzi płatny urlop menstruacyjny. W danym miesiącu kobiety przez trzy dni nie będą musiały przychodzić do pracy z powodu bolesnej miesiączki. Można będzie nawet wydłużyć ten termin do pięciu dni.

Z takiego prawa już wcześniej mogą korzystać obywatelki Japonii, Zambii, Korei Południowej czy Indonezji.

Dodatkowe ulgi dla kobiet

Urlop menstruacyjny to nie wszystko. W Hiszpanii planuje się również zwolnienie z podatku VAT produktów higienicznych takich jak tampony czy podpaski. Według tamtejszych mediów w ustawie pojawił się również zapis, który obliguje szkoły do zapewnienia uczennicom podpasek, które mają być dostępne w toaletach.

Szkic ustawy przewiduje, że kobiety w trudnej sytuacji finansowej i społecznej mają mieć zapewnione środki higieniczne. Hiszpański rząd planuje również zwiększyć dostępności do aborcji – w tym w szpitalach publicznych. Projekt zakłada także brak zgody rodziców na aborcję w przypadku osób nieletnich.