Lucyna Ćwierczakiewiczowa urodziła się 17 października 1829 roku w Warszawie. Kształciła się w domu, ucząc się malunku, gry na fortepianie i śpiewu. Jej pierwszym mężem był Feliks Staszewski, jednak małżeństwo to nie przetrwało. Ćwierczakiewiczowa rozwiodła się, a w wieku 23 lat poślubiła inżyniera Stanisława Ćwierczakiewicza. Przeżyła z nim ponad trzydzieści lat. Razem wychowali adoptowaną dziewczynkę.

Peleryny, maski i niebezpieczne maści. Krótka historia niechcianych piegów

Celebrytka

W 1858 roku wydała swoją pierwszą książkę kucharską: „Jedyne praktyczne przepisy wszelkich zapasów spiżarnianych oraz pieczenia ciast”, jednak to wydane w 1860 „365 obiadów za pięć złotych” przyniosły jej prawdziwą sławę. W 1883 roku jej zarobki były trzykrotną równowartością sporego majątku ziemskiego, co stało się tematem felietonów w ówczesnej prasie. Nakłady jej książek przewyższały wydania najbardziej znanych pisarzy.

W późniejszych latach prowadziła dział mody i gospodarstwa domowego w tygodniku „Bluszcz”, współpracowała także z „Kurierem Warszawskim”. Była redaktorką popularnego kalendarza dla kobiet, w którym umieszczała porady kulinarne oraz porady z zakresu gospodarstwa domowego.

Opinia publiczna była nim zgorszona. Oto krótka, ale wybuchowa historia bikini

Emancypantka

Lucyna Ćwierczakiewiczowa była zwolenniczką emancypacji. Propagowała pracę zawodową kobiet. Zachęcała je również do kształcenia, ponieważ „tylko kobieta inteligentna i wykształcona zdolna jest rządzić domem z korzyścią dla rodziny”. Jej poglądy były również nowoczesne w innych kwestiach, chociażby zdrowia i higieny. Uważała chociażby, że wiele chorób bierze się z nieodpowiedniej diety i braku zachowania czystości.

Znana do dzisiaj

Przepisy Ćwierczakiewiczowej znane są do dzisiaj. Jej najsłynniejsza książka, czyli „365 obiadów za pięć złotych” doczekała się aż 20 wznowień! Nic dziwnego, że określano ją mianem „narodowej kucharki”. W jej czasach znał ją każdy, a jej przepisy bardzo często są wykorzystywane po dziś dzień.