Jeśli wydaje Ci się, że będąc w związku nigdy nie uciekłaś się do drobnego kłamstwa to prawdopodobnie znów mijasz się z prawdą. Kłamstwa funkcjonują na wiele różnych sposobów. Pomagają zachować spokój i stabilność, uniknąć niezręcznych sytuacji i niepotrzebnych spięć. Jeśli więc nie są wynikiem złośliwości i perfidnego oszustwa, czasami mogą wydawać się dobrym wyjściem z sytuacji. Chociaż nie warto przekładać ich nad szczerość i otwartą komunikację z partnerem.

Pytania, które warto zadawać na każdym etapie związku. Pomagają lepiej zrozumieć partnera i uniknąć kryzysu

Kłamstwa w związkach. Na jakie tematy kłamiemy najczęściej?

Brytyjskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w tematyce zdrowia i urody Supedrug przeprowadziło ankietę na temat kłamstw w związkach. W badaniu wzięło udział 1000 osób, które były w stałych związkach nie krócej niż przez rok. Do jakich kłamstw najczęściej uciekają się kobiety, a o czym nie mówią mężczyźni?

Prawie 75 proc. respondentów przyznało się do okłamywania swoich partnerów. Jednak z tej grupy zdecydowana większość osób twierdzi, że jednocześnie jest zadowolona ze swojego obecnego związku. O jakie dokładnie kłamstwa chodzi? Trzy najczęstsze wypowiadane przez kobiety dotyczą:

  • prezentów od partnera/partnerki
  • rodziny partnera/partnerki
  • gotowania partnera/partnerki

Z kolei w przypadku mężczyzn kłamstwa najczęściej związane są z:

  • Wagą partnerki/partnera
  • Prezentów od partnerki/partnera
  • Gotowania partnerki/partnera

Ostatecznie tematyka najczęstszych kłamstw w związkach w przeważającym stopniu jest ze sobą tożsama. Kobiety wahały się także czy wyznać prawdę na temat zdolności seksualnych partnera, zaś mężczyźni ukrywali też swoje prawdziwe spostrzeżenia dotyczące rodziny i przyjaciół partnerki. Niezależnie od treści kłamstw każda ze stron tłumaczyła swoje zachowanie próbą złagodzenia napięcia i nie sprawiania przykrości osobie, którą się kocha.

Sukces szczęśliwego związku tkwi w prostej zasadzie. To banalnie łatwe do sprawdzenia

Tak więc niewinne kłamstwa w dobrych intencjach nie powinny mieć dużego wpływu na nasze relacje. Ale być może ważniejszą lekcją jest to, że najtrudniejsze rozmowy są często tymi najbardziej wartościowymi, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę relacji i pogłębienie więzi.