Kim Kardashian przywiązuje ogromną wagę do wyglądu. Celebrytka rzadko pokazuje się bez makijażu, a każda jej stylizacja jest przygotowywana przez szereg stylistów. Ostatnio jednak z okazji wydania podkładów do ciała sygnowanych jej nazwiskiem, zdecydowała się na szczere wyznanie. Okazuje się, że skóra celebrytki wcale nie jest tak idealna, a Kardashian od lat choruje na łuszczycę.

6-letnia córka Kim Kardashian vlogerką beauty? Kanye West jest wściekły

Wyznanie obiło się szerokim echem w mediach. Jedni docenili jej szczerość, drudzy zarzucali hipokryzję, a przykrywanie łuszczycy podkładem nazywali grubą przesadą.

Teraz celebrytka postanowiła pójść o krok dalej i na stronie swojej siostry Kourtney, poosh.com umieściła obszerny artykuł opowiadający ze szczegółami o walce z chorobą.

Kim Kardashian ma szósty palec. O zdjęciu, które rozwiało wszelkie wątpliwości

Jak się okazało, celebrytka nie jest jedyną osoba w rodzinie Kardashianktóra zmaga się z tym problemem. Na łuszczycę choruje też jej matka, Kris Jenner. Jednak jak wyjawiła żona Kanye Westa, choroba jej mamy nie była w stanie przygotować ją na to, co miało ją spotkać.

Moje doświadczenie bardzo różni się od mojej mamy, ale widzę też wiele podobieństw. Miała ją (łuszczycę – red.) na skórze głowy i całym ciele, i pamiętam, jak poszła do solarium, aby spróbować to złagodzić. Promienie UV naprawdę jej pomogły. W moim przypadku jednak tylko parzyły skórę i powodowały swędzenie, więc zawsze czułam się bezradna.

Jak walczyć z brakiem akceptacji. Wywiad z ekspertem na temat łuszczycy

Pierwsze objawy choroby pojawiły się, kiedy miała 25 lat — plamy objęły cały jej brzuch i nogi. Wtedy wystarczył zastrzyk z kortyzolu, który sprawił, że szybko zniknęły. Jednak po pięciu latach choroba zaatakowała ponownie i to ze zdwojoną siłą, a celebrytka zmaga się z nią aż do teraz.

Przez ostatnie osiem lat, chociaż plamy są nieprzewidywalne, zawsze pojawiają się na mojej prawej łydce, konsekwentnie się rozszerzając. Nauczyłam się już z tym żyć, bez używania kremów i leków — po prostu sobie radzę. Czasami to tuszuję, a czasem nie.

Przez lata bała się własnego odbicia w lustrze. Tak zniszczyła ją rzadka choroba

Czerwone plamy, łuszcząca się skóra i swędzenie to jednak nie jedyne objawy tej choroby. Kardashian wyznała, że pewnego razu podczas kolejnego ataku łuszczczycy nie była w stanie nawet ruszać ręką, a każdej próbie poruszenia nią towarzyszył ogromny ból, który nie chciał ustąpić. To właśnie wtedy okazało się, że choruje na łuszczycowe zapalenie stawów.

Zanim jednak poznała ostateczną diagnozę, próbowała niemal wszystkiego.

Przez cztery miesiące próbowałam wszystkich naturalnych metod – maści, kremów, serum i pianek, jakie tylko można sobie wyobrazić. Próbowałam nawet herbaty ziołowej, która smakowała jak smoła. Próbowałam soku z selera przez osiem tygodni. Potem dwa razy dziennie robiłam sok z selera zmieszany z herbatą. Byłam wyczerpana tym wszystkim. Zmieniłam też dietę na roślinną, którą stosuje do tej pory.

20 najbardziej bolesnych chorób. Wywołują cierpienie na granicy wytrzymałości

Te metody jednak nie były wystarczające.

Pamiętam, jak miałam konferencję prasową moich okularów dla Caroliny Lemke i miałam na sobie fioletowe botki i spodnie w motyw skóry węża i nie mogłam ich zdjąć, żeby pójść do łazienki. Nie mogłam nawet założyć stanika i musiałam prosić kogoś innego, by mnie ubrał, ponieważ ból był nie do zniesienia. W tych botkach zaczęłam odczuwać ból także w kostkach. To właśnie wtedy dowiedziałam się, że to nie problem moich rąk, ale moich kości.

Teraz, po latach, nareszcie oswoiła się z chorobą, która przestała być jej wielkim kompleksem.

Julia Wieniawa cierpi na niedoczynność tarczycy: To jest wredna choroba. Psują się wszystkie organy

Jeśli masz łuszczycę, nie możesz pozwolić jej zrujnować swojego życia. Musisz robić, co tylko możesz, by czuć się z tym komfortowo i nie dać jej przejąć nad sobą kontroli.

Postawa godna podziwu?