Nie ma niczego przyjemnego w budzeniu się w mokrej pościeli z lepiącą się piżamą. I chociaż wygląda to normalnie kiedy nasze ciało walczy z infekcjami, typu przeziębienie czy grypa, tak intensywne pocenie się w nocy bez choroby, może wywoływać w nas niepokój. Czy jest jednak czym się martwić? Okazuje się, że w wielu przypadkach jest to zupełnie normalne.

ZOBACZ TEŻ: CZY WIESZ, ŻE TO W JAKIEJ POZYCJI ŚPISZ, MA REALNY WPŁYW NA TO JAK WYGLĄDASZ?

Nocne poty mogą być przede wszystkim oznaką menopauzy oraz perimenopauzy, które występują po przekroczeniu określonego wieku u kobiet (45-50 lat). Jeśli towarzyszą im wahania nastroju, suchość pochwy, zmniejszone libido, podwyższona masa ciała oraz częstsze wizyty w łazience, werdykt jest dość jasny. Co jednak, jeśli mamy 20 bądź 30 lat i mamy podobne problemy? Oto kilka przykładów tego, co może dziać się z naszym organizmem.

ZABURZENIA CYKLU MENSTRUACYJNEGO

Zmianami w cyklu najczęściej towarzyszą spadki estrogenów, na co organizm reaguje różnie. Mogą być to widoczne różnice w metabolizmie, w tym spadek bądź przyrost masy ciała a także nocne pocenie się. W regularnym cyklu poziom estrogenów jest niski w pierwszych 7 dniach i ponownie spada w okolicach 26-28 dnia cyklu. Jeśli w tym czasie pojawią się nocne poty, warto sprawdzić z kalendarzykiem cyklu, czy nie występują właśnie w tych dniach.

ZMIANY W DIECIE

Wiele kobiet, które gwałtownie odstawiają cukier, mogą doświadczać nocnych potów. Spadek cukru we krwi powoduje pobudzenie hormonów, które przekładają się na większą potliwość. Może to też wystąpić u osób, które mają niezrównoważoną dietę z niedostatkiem białka, błonnika czy zdrowych tłuszczy bądź takich, które impulsywnie się objadają, co z kolei powoduje skoki insuliny w ograniźmie.

ZOBACZ TEŻ: Różne rodzaje snów – co oznaczają?

STRES

Zwiększone napięcie oraz niepokój zwiększa pracę hormonów, co przekłada się na podwyższony poziom adrenaliny i norepinefryny w organizmie. W skrócie, nasze naczynia są zwężone, a temperatura ciała się podnosi, co powoduje pocenie się w celu ochłodzenia ciała. Jeśli poty utrzymują się dłużej niż tydzień, warto jednak skonsultować się z lekarzem.

ALKOHOL I PRZYJMOWANE LEKI

Niektóre leki mogą zaburzać pracę organizmu, szczególnie jeśli chodzi o regulowanie temperatury ciała. To samo tyczy się alkoholu, kiedy jest przyjmowany często bądź w dużych dawkach – efektem może być zarówno nocne pocenie się, jak i dreszcze.

Co Wy na to?