Dla osób, które chcą zadbać o sylwetkę, zdrowie i dobre samopoczucie, bardzo ważny jest wybór odpowiednich ćwiczeń, dopasowana dieta oraz sama pora aktywności fizycznej. To, kiedy wykonujemy trening, ma znaczenie. W szczególności wówczas, gdy celem jest długie życie bez chorób.

Utrata wagi, zbudowanie masy mięśniowej i redukcja stresu to dla wielu osób priorytety, które skłaniają ich do aktywności fizycznej. Do tej listy można również dopisać potrzebę zadbania o ogólny stan zdrowia i wydłużenie życia. Jeśli to właśnie ostatnie z punktów skłaniają Cię do joggingu, wyjścia na basen albo rozłożenia maty do ćwiczeń – istnieje konkretna pora, o której powinno się rozpocząć ćwiczenia. To czas pomiędzy godziną 11 a 17.

3-minutowe ćwiczenie wdzięczności, które pomoże Ci poczuć szczęście

Najlepsza pora na ćwiczenia: popołudnie. To przepis na długie życie

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie  Nature Communications, ćwiczenia wykonane między godziną 11 a 17 mogą pomóc zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Są o wiele bardziej skuteczne niż poranne i wieczorne treningi. W badaniu przeanalizowano dane od ponad 90 000 mężczyzn i kobiet. Uczestnicy naukowego eksperymentu zostali podzieleni na grupy w zależności od tego, jak często i kiedy zdecydowali się na przeprowadzanie treningów.

Okazało się, że ludzie, którzy wykonywali umiarkowaną lub intensywną aktywność fizyczną, żyli dłużej niż ci, którzy ćwiczyli rzadko. To oczywiście nie jest żadnym przełomowym odkryciem. Zaskakującym wnioskiem jest natomiast to, że uczestnicy badania, którzy ćwiczyli między 11:00 a 17:00, „wykazali znacznie zmniejszone ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny”, a także: „obniżone ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia”. Oznacza to, że ​​osoby ćwiczące w godzinach południowych i popołudniowych były mniej narażone na śmierć z powodu chorób serca w porównaniu z tymi, którzy uprawiali aktywność fizyczną rano lub wieczorem.

Pomysły na śniadania, które mają mało kalorii, ale są bardzo sycące

Odkrycia te skłoniły naukowców do stwierdzenia, że ​​określony czas ćwiczeń może potencjalnie zmaksymalizować korzyści zdrowotne wynikające z codziennej aktywności fizycznej.