KFC w Singapurze uruchomiło półroczny program pilotażowy, w ramach którego wszystkie biodegradowalne opakowania po fast foodach oraz resztki jedzenia będą przekształcone w nawóz do roślin.

Oystering, czyli nowy trend randkowy wśród singli

Projekt jest odpowiedzią na stale rosnącą ilość odpadów, która zaśmieca największe miejskie aglomeracje świata.

KFC przetworzy opakowania na nawóz do roślin

Program został zainicjowany w czerwcu br. w Northpoint City, podmiejskim centrum handlowym w Yishun w Singapurze. Projekt jest wspierany przez Enterprise Singapur — agencję rządową, odpowiadającą za innowacje i rozwój przedsiębiorstw.

Do współpracy zaproszono również firmę Tria, która zajmuje się produkcją zrównoważonych artykułów spożywczych. W jednym z singapurskich lokali KFC wprowadzono biodegradowalne opakowania powstałe na bazie mieszanki papieru oraz włókien kukurydzy bądź trzciny cukrowej. Przed kolejne sześć miesięcy wszystkie takie pudełka po fast foodach i resztki jedzenia trafią do zakładu, w którym poddane zostaną recyklingowi.

Co ważne w specjalnej komorze fermentacyjnej w rodzaju kompostownika mogą się znajdować zarówno opakowania jak i resztki jedzenia, które nie wymagają segregacji. W ciągu doby zostaną przekształcone w nawóz do roślin.

Droga do recyklingu bezodpadowego

KFC podaje, że z jednej tony odpadów można uzyskać od 200 do 300 kg nawozu. Produkt ma również zostać wykorzystany w ramach wsparcia krajowego rolnictwa. Firma zaznacza, że przy współpracy z Tria ma zamiar rozszerzyć inicjatywę na wszystkie 80 oddziałów w całym kraju.

Dzięki sukcesowi naszego partnerstwa mamy nadzieję przejąć inicjatywę i wprowadzić koncepcję recyklingu bezodpadowego w obiegu zamkniętym dla całego przemysłu spożywczego. Wierzymy, że to wpłynie pozytywnie na realizację Zielonego Planu Singapuru — czytamy w komunikacie.

Jeszcze na początku 2021 roku rząd Singapuru przedstawił „Zielony Plan 2030”, którego celem jest przyspieszenie krajowego programu zrównoważonego rozwoju.