Jonathan Meijer, znany jako „Mężczyzna z tysiącem dzieci”, zamierza podjąć kroki prawne przeciwko Netflixowi. Decyzja zapadła po wydaniu znaczącego wyroku przez Sąd Rejonowy w Hadze w Holandii, który potwierdził, że Meijer wprowadził w błąd kliniki leczenia niepłodności oraz przyszłych rodziców.

,,Mężczyzna z 1000 dzieci”: Jonathan Meijer udzielił szokującego wywiadu. Twierdzi, że dokument wprowadza w błąd

Sąd Rejonowy w Hadze orzekł, że Jonathan Meijer, który jest biologicznym ojcem ponad 550 dzieci, naruszył wytyczne narzucone przez holenderskie kliniki leczenia niepłodności. Wytyczne te ograniczały liczby potomstwa do 25 dzieci od jednego dawcy w maksymalnie 12 rodzinach. Limity miały na celu ochronę przed ryzykiem genetycznym i zapewnienie odpowiedzialnych praktyk dawców. Dochodzenia przeprowadzone w 2017 roku ujawniły, że Meijer znacznie przekroczył te limity, płodząc 102 dzieci tylko w holenderskich klinikach, a dodatkowe donacje miały miejsce w innych lokalizacjach.

Krytyka serialu Netflixa

W ostatnim filmie opublikowanym na YouTube, Jonathan Meijer skrytykował serial dokumentalny Netflixa, określając go jako sensacyjny i wprowadzający w błąd. „Nie zrobiłem absolutnie nic złego. Ten dokument jest atakiem na moją postać i zniekształceniem prawdy” – stwierdził Meijer.
Jego prawnik, Richard van der Zwan, w komunikacie prasowym z 2023 roku, również podkreślił, że dokument niesprawiedliwie przedstawia Meijera i wyrządził znaczną szkodę jego reputacji. „Będziemy domagać się odszkodowania za zniesławienie i wycofania dokumentu” – dodał van der Zwan.

Motywacje Meijera

Pomimo prawnych wyzwań i kontrowersji, Jonathan Meijer utrzymuje, że jego motywacje były zawsze altruistyczne. „Chciałem pomóc rodzicom, którzy zmagali się z niepłodnością” – powtórzył w swoim filmie. „Nigdy nie zamierzałem, aby moje działania wyrządziły jakąkolwiek krzywdę”.

Krok prawny przeciwko Netflixowi

Prawnik Meijera, Richard van der Zwan, potwierdził zamiar podjęcia kroków prawnych przeciwko Netflixowi, oskarżając platformę o zniesławienie swojego klienta poprzez emisję dokumentu. Zdaniem obrońcy, film zniekształca rzeczywistość i prezentuje Meijera w fałszywym świetle, co prowadzi do znaczącej szkody dla jego reputacji. Przypadek Jonathana Meijera jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych przypadków związanych z dawstwem spermy, który wstrząsnął opinią publiczną w Holandii i na świecie. Decyzje sądowe i nadchodzące kroki prawne mogą mieć daleko idące konsekwencje zarówno dla samego Meijera, jak i dla przyszłych regulacji dotyczących dawstwa spermy.