Rozmowy z nieznanymi nam osobami mogą bywać stresujące. Każdy z nas chce zaprezentować się z jak najlepszej strony i zyskać sympatię rozmówcy. Podczas zapoznawania się z nowymi osobami w pracy, na spotkaniu towarzyskim czy podczas zajęć grupowych staramy się zrobić dobre pierwsze wrażenie. Nie oznacza to oczywiście, że mamy rezygnować z autentyczności i kreować zupełnie inny obraz samego siebie. Są inne sposoby, dzięki którym rozmowa przebiegnie w miłej i przyjaznej atmosferze. Zastosuj pewien prosty patent w konwersacji. Dzięki niemu nowo zapoznane osoby z pewnością obdarzą Cię sympatią i zapamiętają na długi czas.

Miękki start: czyli jak kłócić się z partnerem, by szybko rozwiązać konflikt

Co daje rozmowa? Poznawaj, ucz się i doświadczaj

Kontakt z drugim człowiekiem to jedno z najbogatszych doświadczeń, które możemy sobie zafundować. Zapoznając się z nowymi ludźmi otwieramy drogę do interesującej konwersacji, możemy poznać odmienne lub całkiem podobne punkty widzenia na dany temat. Każda rozmowa może wzbogacić nasze wnętrze, dzięki gromadzeniu nowej wiedzy. Zyskujemy także szerszy obraz i otwieramy się na nowe poglądy. Dzięki rozmowie dostrzegamy różne typy osobowości i zwiększamy szasnę na to, by zawiązać nowe przyjaźnie.

Aby rozmowa miała szansę przerodzić się w dłuższą i bardziej angażującą znajomość, oprócz opowiadania o sobie, warto także nastawić się na wysłuchanie tego, co do powiedzenia ma nasz rozmówca. Ciężko zjednać sobie sympatię drugiej osoby, gdy będziemy opowiadać tylko i wyłącznie o sobie i zamkniemy się na dialog.

Czym jest beżowa flaga w związku? Potrafi wyjaśnić bardzo wiele na temat waszej relacji

Jak przekonać do siebie ludzi?

Samo nabycie sprawnych umiejętności konwersacyjnych nie musi oznaczać, że Twój rozmówca będzie Cię lubił. Aby to osiągnąć, musisz trochę podnieść stawkę i zrobić coś wyjątkowego z punktu widzenia drugiej osoby. Dlatego musisz znaleźć sposób, aby skłonić rozmówców do tego, aby opowiedzieli o czymś, z czego są dumni lub co daje im okazję do popisania się.

„Zaburzenia lękowe powodują cierpienie, ale istnieją skuteczne metody leczenia”. Rozmowa z dr Ewą Drozdowicz-Jastrzębską

Każdy z nas chce, aby otaczały go osoby, które sprawiają, że czuje się dobrze w ich otoczeniu oraz z samym sobą. To jedna z cech ludzkiej osobowości. Dlatego najprostszym sposobem na to, aby podbudować samoocenę rozmówcy jest stworzenie przestrzeni, w której będzie mógł opowiedzieć o tym, z czego jest naprawdę dumny, co sprawia mu radość, jakie jest jego osiągnięcie lub jakie przeciwności losu musiał pokonać. Opowiadając Tobie o tych ważnych kwestiach osoba ta będzie czuła radość i wdzięczność, że może się tym podzielić – i to z osobą, która naprawdę potrafi słuchać i jest zainteresowana historią.