Obecnie smartfony coraz częściej zastępują nam aparaty fotograficzne ze względu na poręczność, możliwość szybkiego dzielenia się zdjęciami i filmami ze znajomymi. Oferują też coraz więcej możliwości. Potrójne aparaty i nowoczesne oprogramowanie sprawiają, że. Marzysz o takim sprzęcie i przymierzasz się do jego kupna? Podpowiadamy, na jakie funkcje smartfonu warto zwrócić uwagę, aby urządzenie jak najlepiej pomogło Ci zrobić piękne zdjęcia. Nie tylko te z wakacji!

#1 Łatwość uchwycenia kompozycji kadru

Symetria obrazu sprawia, że przyjemniej się go ogląda. Ludzkie oko lubi regularne wzory. Przykład? Trójpodział kadru. To jedna z najbardziej podstawowych technik kompozycji zdjęć, stosowana przez profesjonalnych fotografów. Polega on na podzieleniu obrazu dwiema liniami w pionie i dwiema poziomie, przez co uzyskujemy dziewięć segmentów obrazu oraz cztery miejsca przecięcia się linii. Elementy zdjęcia, na które chcemy zwrócić uwagę patrzącego, powinny znajdować się mniej więcej w punktach przecięcia się linii.

Nasza wskazówka:

Innym sposobem na zastosowanie trójpodziału planu jest podzielenie kadru na trzy plany: pierwszy, środkowy i tło. Śmiało poeksperymentuj z taką kompozycją!

Do­bry apa­rat po­wi­nien wy­rę­czyć Cię w osią­gnię­ciu efek­tu trój­po­dzia­łu ka­dru. Świet­nym przy­kła­dem smart­fo­nu, któ­ry to po­tra­fi, jest no­wa wer­sja fla­go­we­go mo­de­lu mar­ki Mo­to­ro­la – mo­to­ro­la ed­ge. Apa­rat w tym te­le­fo­nie wy­po­sa­żo­ny jest w sztuczną inteligencję, która odpowiednio wykadruje zdjęcie za ciebie, a dodatkowo dobierze pozostałe parametry odpowiednio do wykrytej fotografowanej sceny. Dzięki temu ide­al­ny, sy­me­trycz­ny kadr two­rzy się sam!

Nasza wskazówka:

Jeśli chcesz czuć się bardziej pod kontrolą i samodzielnie decydować o kompozycji, wyłącz sztuczną inteligencję i w razie potrzeby pomóż sobie funk­cją włą­cze­nia li­nii po­dzia­łu.

#2 Fotografowanie w każdych warunkach oświetleniowych

Istnieją dwie pory dnia, kiedy zdjęcia wychodzą najlepiej. To wschody i zachody, czyli momenty, gdy słońce jest nisko. Jego światło jest wtedy ciepłe i miękkie, wydobywa też intensywność kolorów różnych obiektów. To właśnie rano i pod wieczór uda Ci się niemal każde zdjęcie. Gdybyś była profesjonalnym fotografem, zapewne zrywałabyś się o świcie, aby zrobić sesję zdjęciową, a pod wieczór odrywałabyś się od grupy przyjaciół, bo właśnie teraz trwa tzw. „złota godzina”. My pytamy: po co? Przecież jest lato, wakacje i czas dobrej zabawy!

Właśnie wtedy do akcji wkracza Twój idealny aparat, który poradzi sobie w każdych warunkach. Wschody i zachody słońca to także we współczesnych smartfonach dzieło sztucznej inteligencji, czyli wspomnianej wcześniej optymalizacji ujęcia. Smartfony rozpoznają fotografowaną scenę i automatycznie dopasowują się do takiego ujęcia, dostosowując wszystkie parametry. Wspomniana już motorola edge wyposażona jest w technologię Quad Pixel. To technologia, która pozwala robić wyraźne zdjęcia w każdej sytuacji, nawet gdy mamy niewystarczające oświetlenie. Szczególnie przydaje się do fotografowania o zmroku czy w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jest wówczas dodatkowo wspierana przez tryb zdjęć nocnych.

Nasza wskazówka:

Kiedy jest najlepsza pora dnia do zrobienia idealnego selfie? Pochmurny dzień! Światło jest wtedy rozproszone i miękkie, dzięki czemu twarz wygląda dużo ładniej.

zdjęcie

#3 Doskonałe zdjęcia panoramiczne i makra

W wielu telefonach znajdziemy obsługę zdjęć panoramicznych oraz makr, czyli zdjęć w maksymalnym przybliżeniu. To jednak tylko część funkcji, na jakie powinnaś zwrócić uwagę, szukając smartfonu z dobrym aparatem. Najważniejsze są obiektywy, w jakie wyposażone jest urządzenie. Zwróć więc uwagę na obecność obiektywu szerokokątnego, przeznaczonego do robienia zdjęć krajobrazów, a także teleobiektywu, dzięki któremu uzyskasz duże zbliżenia.

Motorola edge posiada wszystkie te funkcje dzięki wszechstronnemu systemowi potrójnego aparatu. Główny obiektyw aparatu ma rozdzielczość aż 64 megapiksele! Ultraszerokokątny obiektyw z polem widzenia 117 stopni umożliwia zmieszczenie cztery razy więcej fotografowanej sceny. Aparat posiada też teleobiektyw 8MP z z 2x zoomem optycznym o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu zdjęcia robione z dużej odległości zachowują dużą szczegółowość i nawet drobne detale są wyraźnie widoczne.  Z kolei funkcja Macro Vision pozwoli wykonać zdjęcia, będąc 5-krotnie bliżej fotografowanego obiektu.

Nasza wskazówka:

Liczba pikseli w aparacie ma znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze, większa liczba pikseli przekłada się na większą szczegółowość i ostrość zdjęć. Po drugie, cecha ta umożliwia robienie lepszych zdjęć w trybie nocnym.

#4 Efekty specjalne

Współczesne smartfony coraz częściej pozwalają wykorzystać efekty, które pomagają wykonać wyjątkowe fotografie. Jednym z nich jest efekt koloru spotowego – możesz dzięki niemu sprawić, że zdjęcie stanie się czarno-białe poza miejscami, w których pojawia się wybrany przez Ciebie kolor. Innym sposobem na oryginalne ujęcie jest wykonanie ruchomego zdjęcia. Polega to na tym, że nagrywasz krótki film, a następnie wybierasz elementy mające pozostać w ruchu. Reszta staje się zdjęciem. Pozwala to na niesamowicie wciągające efekty.

Smartfon motorola edge oferuje także automatyczne wykrywanie uśmiechu. Aparat automatycznie wykona zdjęcie uśmiechającej się osoby, a nawet pięciu, bo aż tyle uśmiechów rozpoznaje! Innym niezwykle przydatnym rozwiązaniem jest wydanie komendy gestem, a konkretnie – uniesieniem ręki. Aparat wówczas zrobi nam zdjęcie natychmiast po otrzymaniu komendy. Ta funkcja przydaje się zwłaszcza, kiedy chcemy zrobić nietypowe selfie.

#5 Potężna bateria

Nawet najbardziej zaawansowane funkcje fotografowania i nagrywania filmów stają się bezużyteczne, kiedy nagle pada Ci bateria. Do tej pory w przypadku wielu modeli telefonów bogactwo zaawansowanych funkcji niekoniecznie szło w parze z wystarczająco wytrzymałą baterią. Ale nie w motoroli edge!

Nowy smartfon marki Motorola został wyposażony w baterię o pojemności aż 4500 mAh. Taka pojemność umożliwia działanie urządzenia przez dwa dni bez ładowania. Dodatkowym ułatwieniem, jakie oferuje motorola edge, jest technologia TurboPower. Zapewnia ona dodatkowe godziny działania już po kilkunastu minutach ładowania. To idealne rozwiązanie, kiedy często używasz telefonu w podróży i nie chcesz tracić czasu na czekanie, aż będzie wystarczająco naładowany.

#6 Płynność działania

W najnowocześniejszych aparatach jest to zasługa zastosowania wysokiej jakości komponentów i optymalizacji oprogramowania. Jeśli te elementy ze sobą współgrają, Twój te­le­fon nie za­tnie się pod­czas ro­bie­nia pięk­ne­go zdję­cia al­bo na­gry­wa­nia nie­po­wta­rzal­nej sce­ny. To tak jak z idealnym makijażem – wszystko musi do siebie pasować.

Właśnie taka jest motorola edge – ma dużo pamięci RAM, szybki procesor i dużo miejsca na pliki. Wszystko to spięte jest przejrzystym, nieprzeładowanym systemem, który sprawia, że telefon jest łatwy w obsłudze, działa szybko i płynnie, a korzystanie z niego jest czystą przyjemnością. A w dodatku ma niesamowicie przydatną funkcję, gdy zależy Ci na szybkim zrobieniu zdjęcia. Ile razy przegapiłaś idealny moment, bo musiałaś najpierw podświetlić ekran, często odblokować telefon i dopiero włączyć aplikację aparatu? Motorola edge pozwala włączyć aparat ruchem nadgarstka. Ten sprytny gest sprawia, że aparat włącza się bez konieczności dotknięcia ekranu. Dzięki temu żaden moment Ci nie ucieknie!

#7 O tym pamiętaj w wakacje!

Posiadanie szybkiego telefonu z nowoczesnym aparatem, szybkim procesorem i potężną baterią to jedno, ale pamiętaj, że wakacje są po to, abyś wypoczęła i przywiozła z nich cudowne wspomnienia. Skupiaj się więc na tym, co w wakacjach najlepsze! Nie staraj się głowić nad idealnymi ujęciami czy kątem padania światła (sztuczna inteligencja w motoroli edge zrobi to za Ciebie). Pamiętaj, że najważniejsze jest, abyś naładowała Twoją wewnętrzną baterię i świetnie się bawiła w to piękne, słoneczne lato!

 

Materiał powstał we współpracy z marką Motorola.