Nie musimy co prawda wczytywać się w analizy naukowców, by stwierdzić, co pomaga budowaniu związku, a co decyduje o podjęciu decyzji o rozstaniu. Czasem nawet nie warto nadmiernie przejmować się takimi „rewelacjami”, w końcu każdy ma wolną wolę i może nad swoim związkiem pracować, nawet jeśli teoretycznie jego przyszłość jest niepewna. Dlatego zamieszczone poniżej spostrzeżenia naukowców potraktujcie raczej jako ciekawostkę i nie bierzcie jej sobie zbyt poważnie do serca.

Jak donosi portal dziennik, grupa australijskich badaczy przebadała w ciągu 6 lat prawie 2,5 tysiąca par. Naukowcy chcieli określić, co wpływa na powodzenie związku, a jakie czynniki przekładają się na jego rozpad.

Wiek i dzieci

Według naukowców nie jest dobrze, gdy między małżonkami istnieje zbyt duża różnica wieku. Podobno starsi mężowie dwa razy częściej decydują się na rozwód, niż mężczyźni, którzy wiążą się z kobietami w podobnym wieku.

Na trwałość związku mogą mieć wpływ dzieci. Małżeństwa, w których potomstwo przychodziło na świat po ślubie, kończyły się rozwodem znacznie rzadziej niż te, które dzieci miały jeszcze przed wejściem w związek albo tez wychowywały dzieci z poprzednich związków.

Wzorce

To, jakie wzorce wynosimy z domu, również ma wpływ na powodzenie naszych związków. Jeśli rodzice tworzyli zgodny związek, będziemy się starali powtórzyć ich sukces w swoim życiu. Jeśli się rozstali – my również możemy mieć większą łatwość przy podejmowaniu tak dramatycznej decyzji. Według obliczeń 16 procent kobiet i mężczyzn, których rodzice się rozwiedli lub żyli w separacji, potem zrobiło to samo. Wśród osób, których rodzice nie mieli takich problemów, liczba rozstających się sięga 10 procent.

Pieniądze

Nie jest dobrze, jeśli małżeństwo boryka się z dużymi trudnościami finansowymi. Brak pracy mężczyzny dodatkowo utrudnia zgodne pożycie. 16 procent badanych osób, które znajdowały się w trudnej sytuacji materialnej lub w których związku mężczyzna pozostawał bez źródła dochodów zdecydowało się na rozstanie. W związkach, w których nie pojawił się taki problem, rozstawało się 9 procent badanych.

Wcześniejsze związki

Rozwodnik lub rozwódka to – według badań – ryzykowne partie. O 90 procent bardziej są oni narażeni na separację w porównaniu z tymi, którzy po raz pierwszy wchodzą w związek.

Nałogi

Związkom nie służą – rzecz oczywista – nałogi. Jednym z najmniej tolerowanych i przynoszących w efekcie decyzje z rozstaniu jest palenie papierosów.

W ten sposób można stworzyć wizerunek kandydata, który nie rokuje nadziei, jeśli chodzi o trwałość związku – po rozwodzie, bez pracy, palący papierosy, posiadający dzieci z poprzedniego związku.

Ale życie, jak to życie – samo pisze scenariusze. Czasem kompletnie różne od wyników badań australijskich naukowców.

Zatem na koniec wszystkim życzymy mocnych i pełnych miłości relacji z drugą połową.