Co tak naprawdę stanowi istotę dobrego kremu nawilżającego? W końcu to kosmetyk uniwersalny, którego używamy przez cały rok . Przyglądając się kolejnym słoiczkom na drogeryjnych półkach rozbieżność cenowa bywa zaskakująca – uniwersalny nawilżacz może kosztować nawet 200 zł, podczas gdy ceny zazwyczaj zaczynają się od 10-20 zł. Od czego więc zależy to, który z nich będzie bardziej skuteczny?

ZOBACZ TEŻ: BAZA POD MAKIJAŻ, KREM I MASECZKA W JEDNYM, CZYLI JAK DZIAŁA SECRET GLOW

Wiele osób twierdzi, że drogie kosmetyki są po prostu lepsze, ale bardzo często te, które są rekomendowane przez dermatologów wcale nie kosztują fortuny. Tak naprawdę jest kilka czynników, które decydują o tym, że krem spełni swoje zadanie.

Drogie kremy zazwyczaj bazują na najnowszych osiągnięciach technologicznych podczas ich produkcji, ale innymi elementami decydującymi o cenie jest też opakowanie albo zapach, np. pompy bezpowietrzne są szczególnie drogie, ale o wiele bardziej praktyczne podczas używania kosmetyku. Oczywiście receptura i jakość składników też odgrywają tu znaczącą rolę.

Istnieje kilka konkretnych składników, których warto szukać wybierać krem. Według dermatolog Rachel Nazarian to tzw. składniki aktywne, takie jak: ceramidy i kwas hialuronowy. Również siarczan heparanu jest kolejnym, potencjalnie cennym składnikiem.

ZOBACZ TEŻ: FORMUŁY Z WITAMINĄ C, KTÓRE ROZJAŚNIĄ TWOJĄ SKÓRĘ I DODADZĄ JEJ BLASKU W 2019 R.

Z funkcjonalnego punktu widzenia wszystkie kosmetyki (droższe i tańsze)wykorzystują jednak tę samą klasę składników – nawilżające i emolientujące.

Popularnym środkiem nawilżającym jest wspomniany już kwas hialuronowy, ale tu kluczową rolę odgrywa wielkość cząsteczek. Zbyt duże nie przenikają w głębsze warstwy skóry – działają na zasadzie nawilżenia powierzchniowej warstwy naskórka. Ale najnowsze odkrycia kosmetyczne dążą do tego, by kwas mógł przenikać głębiej, przez co może stymulować wytwarzanie elastyny i kolagenu.

Nie da się ukryć, że dużą rolę jeśli chodzi o cenę kosmetyków odgrywa marketing. Kampanie wpływają na to, jak konsumenci postrzegają dany produkt. Marki kosmetyczne sprzedają określony styl życia razem ze swoimi produktami.

ZOBACZ TEŻ: NOWA MARKA PIELĘGNACYJNA KYLIE JENNER MOŻE OKAZAĆ SIĘ NIEWYPAŁEM

Ale czy naprawdę trzeba wydawać dużo pieniędzy, by krem okazał się skuteczny? Według dermatologów niekoniecznie. Kiedy dostajesz luksusowy kosmetyk, tak naprawdę płacisz za kilka rzeczy – opakowanie, zapach i cały marketing, ale niektóre kremy mają też zastrzeżone pewne składniki, które są rzadsze i trochę droższe. – tłumaczy doktor Samer Jaber.

W razie wątpliwości, nie wahaj się poprosić o pomoc. Dr Nazarian mówi, że często dostaje pytania od swoich pacjentów czy drogie produkty są naprawdę bardziej skuteczne. Zaleca więc przyniesienie swoich kremów do dermatologa, który pomoże określić na co warto wydać pieniądze.

Co Wy na to?