Prasowanie należy do najmniej ulubionych domowych czynności. Na tę niechęć wpływa przede wszystkim monotonia zajęcia, niewygodna pozycja oraz fakt, że po każdorazowym praniu znowu trzeba wrócić nad deskę do prasowania. Są jednak triki, które pomogą poprawić „relację” z żelazkiem.

Jak ułatwić sobie prasowanie?

Są takie okoliczności w życiu, które po prostu narzucają nienaganny wygląd. Wówczas żelazko pomaga go uzyskać, przywracając wymiętej garderobie idealny stan, odpowiedni do każdej sytuacji. Niestety żelazko może też trwale uszkodzić ubranie uszyte z wrażliwych na wysoką temperaturę tkanin: spalić ją, stopić aplikację albo odbarwić materiał. Chwila nieuwagi i strata gotowa! Z kolei naturalne tkaniny z lnu, jedwabiu, wiskozy i bawełny są wyjątkowo podatne na zagniecenia i wymagają dużego zaangażowania podczas użytkowania żelazka, co nuży, a w końcu zniechęca.

Umówmy się: prasowanie to czynność, którą bardziej się nienawidzi, niż kocha. Wystarczy jednak podejść do niego strategicznie i wtedy nawet prasowanie stert ubrań może zamienić się w przyjemną, relaksującą rutynę, bez poczucia trwonienia czasu. Wystarczy nie popełniać poniższych błędów!

#1 Wirowanie na wysokich obrotach

Im wyższe obroty, tym ubrania po praniu są mocniej pogniecione, a to siłą rzeczy wymaga większego nakładu czasu i pracy nad deską do prasowania.

#2 Niestaranne rozwieszanie prania do wyschnięcia

Od tego, jak rozwieszasz garderobę, bardzo zależy stan jej pogniecenia. Przede wszystkim ubrania należy wyjąć z pralki od razu, zaś przed rozwieszeniem należy je porządnie strzepnąć. Górne części garderoby, takie jak koszule, bluzki i t-shirty, najlepiej suszyć na wieszakach. Natomiast przypinając ubrania klamrami, staraj się umieszczać je na samych szwach.

prasowanie

fot. Annie Spratt / Unsplash

#3 Użytkowanie niedostosowanych, przestarzałych sprzętów

Choć czasy żelazka na parę dawno minęły, nie każdy zdaje sobie sprawę, że na rynku AGD regularnie pojawiają się coraz to praktyczniejsze, wyręczające człowieka sprzęty. Wiele z nich to urządzenia mające na celu przywrócić idealny stan odzieży po praniu, bez konieczności stania w nieskończoność nad deską do prasowania. Jednym z nich jest suszarka elektryczna marki Electrolux z serii Perfect Care. To nowoczesny sprzęt, który umożliwia kompleksową pielęgnację odzieży, równomiernie i delikatne susząc ją ciepłym powietrzem. Odzież po wyciągnięciu z takiej suszarki jest dużo mniej pognieciona, a niektóre tkaniny w niej wysuszone w ogóle nie wymagają prasowania.

Efektywniej i szybciej wyprasujesz ubrania sprzętem o dużej mocy, z antypoślizgowym uchwytem i solidną, śliską stopą. Warto na taki postawić. Oprócz klasycznych żelazek możesz też sięgnąć po poręczne żelazko parowe, tak zwany generator pary. Nie ma konieczności rozstawiania deski, dlatego urządzenie takie idealnie sprawdzi się, kiedy potrzebujesz błyskawicznie uprasować ubranie tuż przed założeniem.

#4 Niesortowanie ubrań przed prasowaniem

Segregowanie odzieży pod względem temperatury prasowania sugerowanej na metce przez producenta odzieży bardzo skraca czas tej czynności. Prasowanie miszmaszu sprawia, że każdego ubrania musisz ustawiać indywidualną temperaturę i czekać aż się ona odpowiednio obniży lub podniesie. Zacznij od tych, które wymagają niskiej temperatury prasowania. Na koniec zostaw te ubrania, które zmuszają do jej podkręcenia.

prasowanie

fot. Dan Gold / Unsplash

5. Złe ustawienie deski do prasowania

Pozycja podczas prasowania też wpływa na wydajność tej czynności. Dlatego powinna być ona ustawiona na takiej wysokości, aby nie trzeba było się schylać, łokcie zaś powinny być ugięte pod kątem prostym. Wybierając deskę, zwróć uwagę, czy nie jest ona zbyt wąska, gdyż to wymusza częste przekładanie prasowanej odzieży. Ważne jest też, aby była stabilna, bo chybocząc się przy każdym ruchu, może skutkować zrzuceniem żelazka na podłogę.

 

Artykuł partnera