Diety to temat bardzo ponadczasowy. Podobnie jak kolejne nieudane próby zrzucenia zbędnych kilogramów… Za porażką stoi zazwyczaj nieodpowiednio dopasowana dieta, którą szybko porzucamy i w efekcie – przybieramy na wadze. Na temat odchudzania z dietetykiem klinicznym, Joanną Sobczak, rozmawiali ostatnio dziennikarze agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

ZOBACZ: ILE TRZEBA PRZEBIEC, BY SPALIĆ TE FASTFOODY? OTO ODPOWIEDŹ…

– Bardzo często decyzję o byciu na diecie podejmujemy pod wpływem impulsu. Czasem jest to zbliżająca się uroczystość rodzinna, czasem są to postanowienia noworoczne, coś trzeba zmienić. Czasami mobilizują nas do tego dawno niewidziani znajomi, koleżanki, które wyglądają szczupło, zdrowo, dobrze i chcemy również się do nich upodabniać – mówi agencji Newseria Lifestyle Joanna Sobczak, dietetyk kliniczny Naturhouse.

Decydując się na odchudzanie nie powinniśmy eksperymentować. Dieta powinna być dopasowana do naszych potrzeb, najlepiej skorzystać z porady dietetyka.

– Często diety są niedopasowane do naszych potrzeb, zawierają produkty, których nie lubimy. Nie jesteśmy więc w stanie długo stosować zaleceń, na których się opierają i dlatego szybko się zniechęcamy. Diety cud obiecują dużo i szybko, dlatego prawdopodobnie zdobywają taką popularność, bo chcemy szybko, od razu i właśnie cudownie, niestety, tak to nie wygląda – tłumaczy Joanna Sobczak.

To, że dieta działa na naszej koleżance, nie musi oznaczać tego, że zadziała także u nas.

– Nie ma jednego sposobu dla wszystkich, trzeba się zgłosić do specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego, żywieniowego i po przeanalizowaniu składu ciała dobierze taką dietę, która będzie skuteczna u danej osoby. Nie możemy zakładać, że każda dieta przyniesie taki sam efekt u każdej osoby – podkreśla Joanna Sobczak.

ZOBACZ TEŻ: DIETA CYTRUSOWA – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Dużym wyzwaniem jest także wyjście z diety i utrzymanie osiągniętych efektów.

– Nawet jeśli po zastosowaniu takiej diety nastąpi ubytek kilogramów, to one i tak bardzo szybko powrócą. Te diety są bardzo niskokaloryczne, bardzo mocno ograniczają składniki odżywcze, dlatego organizm później stara się nadrobić to, czego mu brakowało. Bardzo często po bardzo dużym spadku wagi, po takiej diecie niezbilansowanej i restrykcyjnej, następuje efekt jo-jo, czasami z nawiązką – wyjaśnia Joanna Sobczak.

Jedną z najważniejszych kwestii jest spożywanie w regularnych odstępach czasu pięciu posiłków dziennie.

– Bardzo często podchwytujemy różne trendy, a to dieta bezglutenowa, a to dieta paleo, a to dieta bezlaktozowa. Bardzo często przechodzimy na tę dietę, nie mając do tego żadnych podstaw fizjologicznych i medycznych, niestety, wykluczając produkty, które są potrzebne naszemu organizmowi. Zubożamy swoją dietę, co może wiązać się z niedoborami i konsekwencjami zdrowotnymi – mówi Joanna Sobczak.

Macie jakieś doświadczenia z odchudzaniem?

– Często diety są niedopasowane do naszych potrzeb, zawierają produkty, których nie lubimy. Nie jesteśmy więc w stanie długo stosować zaleceń, na których się opierają i dlatego szybko się zniechęcamy. Diety cud obiecują dużo i szybko, dlatego prawdopodobnie zdobywają taką popularność, bo chcemy szybko, od razu i właśnie cudownie, niestety, tak to nie wygląda – tłumaczy Joanna Sobczak.Jak w takim razie schudnąć? Zobaczcie:

Opublikowany przez Zeberka.pl na 12 kwietnia 2016