Kuchnia to pomieszczenie, w którym funkcjonalność ma szczególne znaczenie – jeśli nie będzie praktyczna, korzystanie z niej będzie niekomfortowe. Jak dobrze zaprojektować kuchnię i o czym pamiętać przy tworzeniu koncepcji?

Projekt kuchni a podział na strefy

Idealny projekt kuchni jest połączeniem świetnego stylu z ergonomią. O ile pierwszy aspekt pozostaje w znacznym stopniu kwestią gustu, w przypadku drugiego warto kierować się już określonymi zasadami i wskazówkami. Projektowanie kuchni najlepiej rozpocząć od wyraźnego podziału wnętrza na strefy. W każdej kuchni powinna zostać wydzielona część zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania. Dzięki temu nawet przygotowując projekt kuchni w bloku o niewielkim metrażu, możemy zaplanować funkcjonalne wnętrze, komfortowe w użytkowaniu i zapewniające swobodne poruszanie się.

fot. komfort.pl

Jak zaprojektować kuchnię, aby była wygodna? Kierując się zasadami ergonomii, strefę zapasów warto zaplanować w miarę blisko wejścia do pomieszczenia. W tej części trzeba zarezerwować miejsce na takie elementy wyposażenia, jak lodówka i zamrażarka, ale także szafka na produkty, w których znajdzie się miejsce na rzeczy, których nie trzeba trzymać w niskiej temperaturze. Kolejna jest strefa przechowywania – tworzą ją szafki, w których trzymamy małe AGD, naczynia, garnki czy sztućce.

fot. komfort.pl

Bez względu na to, czy przygotowujemy projekt kuchni z salonem, czy będzie ona stanowić odrębne pomieszczenie, w koncepcji należy uwzględnić strefę zmywania. W tej części powinny znaleźć się zlewozmywak, kosz na śmieci oraz opcjonalnie zmywarka. Kolejnym elementem projektu jest strefa przygotowywania posiłków, którą tworzą blaty robocze lub wyspa. Ostatnia część to strefa gotowania – jej podstawę stanowi kuchenka z piekarnikiem, a ewentualnie może znaleźć się w niej mikrofalówka.

Jak zaprojektować kuchnię? Zasada trójkąta roboczego

Nowoczesne kuchnie zachwycają stylowym designem i gustownymi połączeniami wzorów czy kolorów. W zależności od układu pomieszczenia, do wyboru mamy kuchnie w kształcie litery U, litery L, jednorzędowe czy kuchnie z wyspą. Przy projektowaniu każdej z nich należy jednak pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego – choć nie wszędzie da się go wprowadzić w klasycznej wersji. Czym jest trójkąt roboczy? Reguła ta wskazuje, w jaki sposób należy rozmieścić podstawowe sprzęty kuchenne – lodówkę, kuchenkę oraz zlew.

fot. komfort.pl

Zgodnie z omawianą zasadą, ich ustawienie powinno przypominać trójkąt. Ponadto powinny być one ustawione w określonych odległościach. Przestrzeń między lodówką a zlewem powinna wynosić od 120 do 210 cm, a między lodówką a kuchenką – od 120 do 270 cm. Natomiast optymalny dystans między zlewem a kuchenką to od 120 do 210 cm. Odległość ta może być mniejsza, ale w miarę możliwości warto, by wynosiła co najmniej 90 cm.

Jak dobrze zaprojektować kuchnię o różnym kształcie?

Nie jest jednak tajemnicą, że nie zawsze teorię da się całkowicie przekuć w praktykę. Jak zaprojektować małą kuchnię w bloku, jak stworzyć projekt kuchni z wyspą, a jak zaplanować trójkąt roboczy w kuchni jednorzędowej? Okazuje się, że nie istnieje jeden prawidłowy projekt kuchni – w każdej, nawet tej o nietypowym układzie, możemy cieszyć się funkcjonalnością i komfortem.

fot. komfort.pl

Najwięcej trudności sprawia zwykle projekt kuchni jednorzędowej – wszystkie meble i sprzętu są w niej ustawione w jednej linii, przez co zastosowanie trójkąta roboczego jest niemożliwe. Tworząc projekt kuchni jednorzędowej w bloku, należy zwrócić uwagę na ustawienie sprzętów w odpowiednim porządku. Najbliżej wejścia powinna być zlokalizowana lodówka, a za nią blat, dalej zlew, a następnie blat roboczy i na końcu kuchenka. Jeśli mamy miejsce, za kuchenką można wygospodarować miejsce na blat pomocniczy.

A jak zaprojektować kuchnię z salonem w kształcie litery L? Przy takim ustawieniu pomieszczenia układ sprzętów i mebli zależny będzie od długości ścian. Zaleca się, by przy dłuższej ścianie umieścić lodówkę i zlew, natomiast przy krótszej – kuchenkę. Uzupełnieniem projektu kuchni w kształcie litery L często jest wyspa – może ona stanowić dodatkowy blat roboczy lub przestrzeń do spożywania posiłków.

fot. komfort.pl

Dość często spotykane są też kuchnie w kształcie litery U. W takich przestrzeniach sprzęty i meble powinny zostać rozplanowane na wszystkich trzech bokach. Optymalne ustawienie zakłada, że lodówka i kuchenka znajdują się naprzeciwko siebie, a zlew w narożniku.