Włosy czeszemy codziennie. To czynność tak powszechna, że nie zastanawiamy się nad nią i często poświęcamy jej niewiele uwagi, co nierzadko skutkuje jej niewłaściwym wykonywaniem. Podczas rozczesywania można wyrządzić włosom wiele krzywdy, bo kosmyki go nie lubią – w kontakcie ze szczotką łamią się, wypadają, elektryzują. A gdy wcześniej były tapirowane i lakierowane… zgroza. Jak rozczesać je zgodnie z regułami sztuki fryzjerskiej?

Jak rozczesać włosy?

Nie pomijaj odżywki

Jeśli się spieszysz lub po prostu nie lubisz odżywek wymagających spłukiwania, sięgnij po odżywkę w sprayu (idealne są kosmetyki dwufazowe). Zawarte w niej składniki sprawiają, że włosy są gładsze, mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli włosy się poplątały?

Tu mamy pewien problem. Specjaliści z salonu Jean Louis David radzą, by przy użyciu płaskiej szczotki zacząć od rozczesywania końcówek, po czym przechodzić do długości. Robiąc odwrotnie tylko kołtunisz włosy. Nie siłuj się z włosami. Jeśli używasz szczotki, rozczesuj mokre włosy przed nałożeniem szamponu. Jeśli wolisz grzebień, rozczesuj włosy wilgotne, ale już po spłukaniu odżywki.

Jak rozczesać włosy?

Bardzo mocno kręcone włosy rozczesuj je tylko na mokro, po spłukaniu odżywki. Szczotkowanie na sucho sprawia, że matowieją, tracą pierwotny skręt i zaczynają przypominać filc. Możesz używać tylko miękkich szczotek lub grzebieni z rzadko rozstawionymi zębami. Jeśli szczególnie nie lubisz rozczesywania, wypróbuj szczotkę Michael Mercier (ok. 30-40 zł, kupisz np. na Allegro).

Jak rozczesać włosy?
szczotka Michael Mercier

Włosy tapirowane traktuj równie łagodnie, ale rozczesuj na sucho. Podziel je na sekcje i najpierw rozdziel palcami. Istotny jest wybór szczotki – nie powinna być zakończona kuleczkami, bo będzie szarpać! Dobrym rozwiązaniem jest np. Tangle Teezer lub płaska szczotka o miękkim włosiu.

Jak rozczesać włosy?
Tangle Teezer

Jak czyścić szczotki i grzebienie?

Okazuje się, że bardzo mało osób w ogóle to robi. A szkoda.

Możesz wyczyścić szczotki przy pomocy octu jabłkowego i sody oczyszczonej lub delikatnego szamponu. Potrzebny Ci będzie grzebień z gęsto rozstawionymi zębami, by najpierw pozbyć się wszystkich włosów, które utkwiły w Twoich akcesoriach do rozczesywania.

Następnie do miski nalej ciepłej wody i wlej nieco szamponu (bądź łyżkę sody i pół szklanki octu na litr wody). Starą szczoteczką do zębów wyszoruj szczotki, wypłucz i pozostaw do wyschnięcia wstawiając je pionowo np. do kubka.

Jak rozczesać włosy?