Stan napięcia emocjonalnego może mieć pozytywny charakter, ale w w zdecydowanej większości przypadków przyprawia nas o ogromny dyskomfort psychiczny. Nie sposób go całkowicie wyeliminować, jednak można skutecznie obniżyć jego poziom. Jak to zrobić i cieszyć się lepszym samopoczuciem na co dzień? Podpowiadamy.

Walka ze stresem a higiena snu

Jednym z powodów, dla których możemy mieć problem z nasilającymi się reakcjami stresowymi jest zaburzona higiena snu. Dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin w ciągu doby, jednak ilość codziennych obowiązków często stoi nam na przeszkodzie w osiągnięciu tego celu. Nie bez znaczenia pozostaje jakość snu – im częściej się budzimy, tym procesy regeneracyjne w komórkach naszego ciała są mniej efektywne. Jak sobie z tym radzić? Przed pójściem spać spróbujmy się wyciszyć – muzyka relaksacyjna czy lekka powieść powinny nam w tym pomóc. Starajmy się również wypracować optymalny rytm snu – kładźmy się do łóżka w zbliżonych porach.

Walka ze stresem a dieta i aktywność fizyczna

W walce ze stresem nie pomaga spożywanie słodkich i słonych przekąsek, fast-foodów i innych wysokoprzetworzonych produktów, które poprawiają nastrój jedynie chwilowo. Spożywanie nadmiernej ilości cukru przyczynia się do spadku energii i zmęczenia, co w konsekwencji może doprowadzić do nasilania się reakcji stresowych. Zadbajmy zatem o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, i sięgajmy po zbilansowane posiłki pełne cennych składników odżywczych. Unikajmy również alkoholu, kofeiny i innych substancji, które również mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Nie zapominajmy także o regularnej aktywności fizycznej – wysiłek pozwala zmniejszyć uczucie napięcia emocjonalnego i poprawia nastrój, a to w dużej mierze dzięki endorfinom.

Walka ze stresem a samorozwój

W codziennym biegu warto znaleźć chwilę czasu dla siebie i postawić na samorozwój. Warto zgłębić się w swoje emocje i zacząć je analizować. Poznanie siebie z nieco innej strony pomaga lepiej zrozumieć, co doprowadza do tego, że odczuwamy chroniczny stres. Nie dziwi więc fakt, że coraz większa popularnością cieszy się literatura poruszająca tematy rozwoju osobistego, psychologii i motywacji. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: Ajahm Brahm książki ukarzą nam się pozycje czytelnicze, z którymi warto się zapoznać. Urodzony w Londynie opat buddyjskiego klasztoru działającego w Australii stworzył wiele dzieł, które pozwalają lepiej radzić sobie z codziennymi problemami, w tym również ze stresem. Warto zatem poświęcić kilkanaście minut dziennie na lekturę, która może przybliżyć nas do odzyskania harmonii i szczęścia.

 

Materiał partnera