Aby związek miał szansę przetrwać, jedną z podstaw, na której powinien być zbudowany jest zaufanie. Obie strony powinny mieć przestrzeń do własnych działań i realizacji planów oraz potrzeb. Jednak nie zawsze jest to tak łatwe. Sytuacja komplikuje się, gdy pojawia się uczucie zazdrości. To nic innego, jak strach przed utratą ukochanej osoby. Bardzo często wynika z niskiej samooceny. Jeśli zazdrość zaczyna dominować i jest powodem częstych kłótni oraz próby dominacji nad druga osobą i przejęcia kontroli nad jej życiem – prędzej czy później doprowadzi do rozpadu związku.

Zazdrość w związku: co oznacza

Zazdrość może przybierać różny poziom intensywności. Jeśli jest to uczucie, które pojawia się rzadko i w bardzo umiarkowanym stopniu, nie musi oznaczać niczego złego. Bardzo często jest wówczas traktowana jako pozytywny bodziec, który przypomina, jak ważny jest partner lub partnerka. Stanowi sygnał do tego, by znów zacząć się starać i doceniać osobę, która jest blisko.

Jednak miłość i zazdrość wcale nie idą ze sobą w parze. Związek oparty na zaufaniu i partnerstwie i przede wszystkim silne poczucie własnej wartości, sprawiają, że obie strony czują się ze sobą dobrze i nie mają potrzeby kontroli i sprawdzania siebie nawzajem. Chorobliwa zazdrość niszczy każdą relację, pogarsza samopoczucie obu stron i prowadzi do pogłębiania kompleksów i negatywnych uczuć.

Benching – uczucia oparte na manipulacji. Takie związki mogą trwać latami

Różne oblicza zazdrości

Zaufanie stanowi fundament, na którym opiera się zdrowy związek. Jeśli wkrada się zazdrość to znak, że w relacji nigdy nie zapanuje spokój i harmonia. To negatywne uczucie odwróci uwagę od sedna tego, na czym powinien skupiać się twój związek – ciebie i twojego partnera.

Zazdrość może przybierać różną formę. Partner zwykle staje się zazdrosny o czas, który druga osoba spędza z kimś innym, ponieważ w ten sposób ktoś zabiera cenne momenty z życia związku.

Ten czas, który nie jest poświęcany wspólnemu życiu, może dotyczyć innej, bliskiej osoby. Partner może dzielić go z przyjacielem, współpracownikiem albo członkiem rodziny. Druga osoba może poczuć się pokrzywdzona i zazdrosna. Pojawia się wrażenie, że partner traci zainteresowanie związkiem, co może prowadzić do poczucia, że ​​nie jest się „wystarczająco dobrym” i wpędzić ich w spiralę kompleksów i kłótni.

Z drugiej strony zazdrość może być związana z awansami zawodowymi, finansami i życiem rodzinnym. W tym przypadku zwykle wynika z poczucia niższości. Jeśli obie strony związku liczą na awans, ale tylko jedna z nich dostaje nowe stanowisko – może to mocno skomplikować ich relację. Partner, który nie otrzymał awansu, może zacząć się obawiać, że druga osoba spotka lepszych, ciekawszych ludzi. A lepsze finanse staną się kością niezgody i sprawią, że druga połówka skieruje się w stronę innych potrzeb.

Długo i szczęśliwie? Oto dwie najważniejsze cechy, które powtarzają się w udanych związkach z wieloletnim stażem

Jak pozbyć się zazdrości?

Rozmowa z partnerem o swoich uczuciach jest naprawdę ważna. Warto w trakcie dialogu przywołać konkretne sytuacje, w których poczułeś/poczułaś zazdrość. Postaraj się wyjaśnić dlaczego pojawiło się to uczucie. Im bardziej szczegółowe informacje uzyskasz, tym lepiej, ponieważ zwiększysz szanse, że twój partner zrozumie, skąd biorą się Twoje emocje. Jeśli czujecie, że utknęliście w martwym punkcie, dobrym rozwiązaniem będzie wsparcie terapeuty. W ten sposób każda ze stron ma szansę  przetworzyć swoje uczucia i lepiej zrozumieć, dlaczego zazdrość pojawiła się w waszym życiu. Najlepiej zająć się jej źródłem i zacząć pracować nad zdrowymi relacjami i umiejętnościami komunikacyjnymi.