90 proc. Polek nieprawidłowo oczyszcza skórę twarzy. Szok? Zamiast się dziwić, przeczytaj ten artykuł. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że też robisz to źle.

Jaki jest najczęstszy „grzech” popełniany podczas demakijażu? Zamiast łagodnych mleczek lub płynów micelarnych panie używają mydła, które wysusza i podrażnia naskórek. Polki zapominają także o stosowaniu toniku. Tymczasem źle oczyszczona skóra traci zdrowy koloryt i szybciej się starzeje.

Oczyszczanie skóry twarzy to podstawa jej prawidłowej pielęgnacji. Skórę należy oczyszczać dwa razy dziennie z resztek makijażu, kurzu, potu i łoju. Wieczorem należy bezwzględnie zmyć makijaż, spanie w nim utrudnia bowiem skórze oddychanie i przyspiesza utratę jędrności. Dane są zatrważające, bo co trzecia Polka przyznaje się, że nie zawsze pamięta o demakijażu.

Innym częstym błędem jest używanie do mycia twarzy mydła, które wysusza i podrażnia skórę. Alternatywą są mleczka do demakijażu, płyny micelarne i tzw. mydła bez mydła.

– Podstawowy krok to odpowiednie oczyszczenie skóry. To jest nasz pierwszy błąd, bo często tego po prostu nie robimy. Absolutnie 90 proc. kobiet nie używa toników, które przywracają optymalne pH skórze. Traktujemy to jako kosmetyk dodatkowy, a powinniśmy jako kosmetyk, który jest w naszej standardem w codziennej pielęgnacji – mówi dr Izabela Załęska-Żyłka, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Małopolskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Dietla w Krakowie, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

O oczyszczeniu skóry przed snem powinny pamiętać nawet osoby nie stosujące makijażu.

– Zapominamy o tym, że w momencie, kiedy choćby przechodzimy przez ulicę w Warszawie i w Krakowie, zanieczyszczenia środowiska, zanieczyszczenia, które są, osadzają się na naszej skórze – mówi dr Izabela Załęska-Żyłka.

Mężczyźni też nie są zwolnieni z obowiązku oczyszczania twarzy. Mogą używać w tym celu zarówno żeli do mycia, jak i toników uniwersalnych (mogą nawet podkradać swoim paniom płyny micelarne) oraz tych przeznaczonych specjalnie do męskiej skóry. Dobrym pomysłem jest zastąpienie płatków kosmetycznych, których fragmenty mogą osadzać się na zaroście, chusteczkami do oczyszczania.

Przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać także głębokie oczyszczanie. Najprostszym sposobem jest wykonanie w domu peelingu z użyciem produktów dostępnych w drogeriach lub aptekach. W gabinecie kosmetycznym można natomiast poddać się mikrodermabrazji, złuszczaniu kwasami lub w okresie jesienno-zimowym retinolem. Złuszczanie powoduje usuwanie martwego naskórka, regeneruje i odżywia skórę, spowalnia procesy starzenia się, a także pomaga w walce z przebarwieniami. Oczyszczona w ten sposób skóra lepiej chłonie aktywne składniki kosmetyków, łatwiej na nią nałożyć makijaż, a podkład trzyma się dłużej.

Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?

Ciekawostka:

Kiedyś w Stanach Zjednoczonych kobiety uczyły się w szkołach(!), jak oczyszczać twarz. Było to znacznie bardziej poważnie traktowane zajęcie, niż dziś. W sieci znajdziemy jeszcze wideo instruktażowe opłacone przez markę Pond’s, które uczy kobiety z lat 40. ubiegłego wieku wykonywać tę czynność prawidłowo – z grubą warstwą kremu, który traktowano jak mleczko do demakijażu i chusteczkami higienicznymi. Dziś nie musimy zasiadać przed toaletką, a do dyspozycji są mleczka, żele, pianki, toniki, musy i płyny micelarne. To ciekawostka urodowa, którą warto obejrzeć: