Problem skórki pomarańczowej jest niezwykle powszechny i dotyczy zarówno młodych dziewcząt jak i dorosłych kobiet. Powodowany jest przez różne czynniki – gdy się już pojawi, trzeba włożyć sporo pracy w jego zlikwidowanie. Istnieją rozmaite metody pozbywania się cellulitu, jedne mniej, inne bardziej skuteczne. Co zrobić, aby uniknąć niechcianych nierówności na skórze i cieszyć się jej gładkością i jędrnością? Jakie są przyczyny powstawania cellulitu? Co należy zmienić, by wreszcie się go pozbyć? Warto co nieco wiedzieć na ten temat.

Cellulit – przyczyny i zwalczanie

Tzw. skórka pomarańczowa może być powodowana przez rozmaite czynniki – warto jest wymienić najważniejsze z nich, by uświadomić sobie, jak wiele naszych codziennych przyzwyczajeń wpływa negatywnie na kondycję ciała. Do głównych powodów powstawania cellulitu należą zatem:

– zła dieta – opierająca się m.in. o ciężkostrawne potrawy, tłuste mięsa, wysokokaloryczne produkty i słodycze. Aby wspomóc skórę za pomocą odpowiedniej diety, należy wprowadzić do jadłospisu pokarmy lekkostrawne, warzywa (np. brokuły, warzywa strączkowe, pomidory, szpinak), owoce (np. grapefruity, cytryny, jabłka, truskawki, kiwi). Zalecane jest też pić dużo wody, warto również sięgnąć po zieloną herbatę. Tak więc zamiast słodyczy – owoce, zamiast tłustych mięs – ryby, do tego dieta bogata w błonnik, flawonoidy, minerały i witaminy powinna pomóc w poprawieniu stanu skóry.

– brak sportu – kiedy ostatnio byłaś na długim spacerze, pływałaś, tańczyłaś, lub poszłaś na aerobik? Jeśli dzień spędzasz głównie w pozycji siedzącej, nie przykładając uwagi do ruchu i regularnych ćwiczeń, zwiększasz szanse swojej skóry na pojawienie się na niej cellulitu. Aby skóra była jędrna i elastyczna, warto systematycznie ćwiczyć. Aktywność fizyczna jest wrogiem cellulitu, podobnie jak właściwa dieta – dobrze jest o tym pamiętać.

– nieodpowiednia pielęgnacja – skórze należy się odpowiednia troska, regularne nawilżanie sprawia, że jest ona jędrna i miękka. Zaniedbywana, szybko może przybrać nieatrakcyjny wygląd – przesuszona, odwodniona i niezbyt elastyczna skóra to miejsce, na którym chętnie pojawia się cellulit. Aby zapobiegać cellulitowi, jak też go likwidować, należy zatem regularnie nawilżać skórę odpowiednimi kosmetykami. Istnieje wiele serii antycellulitowych o działaniu ujędrniającym, modelującym i intensywnie nawilżającym – warto spośród nich wybrać kosmetyk optymalny dla siebie.

– stres – mniej oczywista przyczyna, ale jednak ma wpływ na kondycję skóry. Długotrwały stres sprawia, że skóra ma niezdrowy wygląd, jest poszarzała, zmęczona i napięta. Dbałość o jej kondycję jest więc jeszcze jednym powodem, by docenić wartość relaksu i przykładać do niego więcej uwagi. Warto w ciągu dnia poświęcić sobie odrobinę czasu więcej, odpocząć, wyciszyć się i oddzielić od trudów dnia codziennego.

– istnieją również przyczyny powstawania cellulitu niezależne od nas. Możemy do nich zaliczyć wahania hormonalne, spowodowane np. dojrzewaniem, jak i czynniki genetyczne.

Co można zrobić dla skóry poza zdrowym odżywianiem, regularnymi ćwiczeniami, odpowiednim pielęgnowaniem i zredukowaniem stresu? Pomocne są systematyczne masaże, które poprawiają ukrwienie skóry – masaże można wykonywać z pomocą odpowiedniego kosmetyku, jak również z udziałem przyrządu przeznaczonego do tego celu – rękawicy, wałka, czy np. specjalnej szczotki. Pomocne w walce z cellulitem są również prysznice o zmiennej tempraturze – ciepła i zimna woda na zmianę poprawiają jędrność skóry. Dobre efekty w zwalczaniu cellulitu odnoszą również profesjonalne zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych, jak chociażby drenaż limfatyczny, mikrodermabrazja diamentowa, czy zabiegi z zieloną herbatą. Interesującą metodą zwalczania skórki pomarańczowej jest żelazko antycellulitowe – aparat kosmetyczny oferujący m.in. masaż próżniowy i chromoterapię. Zabiegi na żelazku antycellulitowym pomagają wygładzić i ujędrnić skórę, wymodelować sylwetkę, jak też zrelaksować się.

Zdrowy tryb życia i odpowiednia pielęgnacja są kluczem do uzyskania gładkiej i elastycznej skóry – warto zatem wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o nią, by cieszyć się atrakcyjnym wyglądem.

żelazko antycellulitowe
na zdjęciu: żelazko antycellulitowe