Dzień ślubu to bez wątpienia najważniejszy dzień w naszym życiu.  Towarzyszących mu emocji nie sposób bowiem porównać do żadnego innego wydarzenia. Oprócz tych pozytywnych, często towarzyszy nam także stres oraz obawy, czy wszystko pójdzie tak, jak trzeba. To całkowicie naturalne i nie należy się tym przejmować. Aby nabrać większej pewności siebie oraz przekonania, że wszystko przebiegnie, jak należy i w dokładnie taki sposób, jak to sobie zaplanowaliśmy, przyda się harmonogram ślubu. Co to takiego, dlaczego warto go przygotować i jak to zrobić w praktyce? Oto odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Czym jest harmonogram dnia ślubu? Po co się go robi?

Harmonogram ślubu to lista wszystkich zadań, czynności i wydarzeń, które będą miały miejsce w dniu ślubu, ułożona w porządku chronologicznym. Jego przygotowanie to klucz do spokoju ducha oraz pewność, że o niczym nie zapomnimy ani nie pominiemy, a poszczególne elementy ślubu i wesela odbędą się w odpowiednim momencie. Harmonogram ślubu warto przygotować na ok. miesiąc przed wielkim dniem, aby uwzględnić w nim wszystko, co sobie do tej pory zaplanowaliśmy. W jego opracowaniu pomoże planer ślubny portalu weselnego Wesele z Klasą, dostępny na stronie https://www.weselezklasa.pl/planer-slubny/.

Harmonogram dnia ślubu jest bardzo przydatnym narzędziem nie tylko dla młodej pary. Jego opracowanie szczególnie cenią sobie także ślubni wykonawcy, czyli osoby, które w dniu naszego ślubu i wesela będą realizowały dla nas takie usługi, jak m. in. fotografia ślubna, oprawa muzyczna wesela, a także managerowie sali weselnej, w której odbędzie się nasza huczna zabawa weselna. Harmonogram pozwoli im bowiem lepiej zaplanować swoją pracę oraz bez problemów realizować poszczególne jej elementy w odpowiednim czasie.

Planning concept. Wedding checklist is ready to be full of items on white sheet of paper

Harmonogram (przed)ślubny. Co należy zrobić przed wielkim dniem?

Prawidłowo przygotowany harmonogram ślubu możemy podzielić na dwie części. W pierwszej powinno znaleźć się wszystko to, co musi odbyć się jeszcze przed dniem ślubu – najczęściej na kilka dni przed wydarzeniem. Druga obejmuje natomiast właściwy harmonogram dnia ślubu i zawiera czynności, jakie będą realizowane w czasie bezpośrednio poprzedzającym ślub, w jego trakcie oraz podczas zabawy weselnej.

W pierwszej części harmonogramu powinniśmy uwzględnić dekoracje świątyni i sali weselnej. Należy je dostarczyć na miejsce w uzgodnionym czasie lub dopilnować ich realizacji, jeśli odpowiada za nie zatrudniona przez nas osoba lub firma. Profesjonalistów świadczących ślubne usługi z zakresu florystyki z podziałem na poszczególne województwa i miasta można znaleźć na stronie https://www.weselezklasa.pl/.

Kolejną, ważną kwestię stanowi tort, który zazwyczaj zamawiamy w zewnętrznej cukierni – on także powinien zostać dostarczony do lokalu weselnego wcześniej (najlepiej na dzień przed ślubem). Podobnie należy zadbać także o dostawę alkoholu. Na kilka dni przed ślubem zaleca się także zadzwonić do wszystkich wykonawców i upewnić się, że zjawią się u nas o konkretnej, ustalonej wcześniej godzinie. Sprawdźmy także czy weselne stylizacje są kompletne.

Harmonogram dnia ślubu i jego najważniejsze elementy

Pierwszym elementem, który powinien znaleźć się w harmonogramie ślubu, jest przybycie do domu fotografa ślubnego, który będzie nam towarzyszył od początku ślubnych przygotowań do niemal samego końca zabawy weselnej. Następnym elementem są przygotowania panny i pana młodego do ślubu. W tym czasie do domu powinny zostać także dostarczone świeże kwiaty, w tym bukiet panny młodej i butonierka pana młodego. Na konkretną godzinę warto również ustalić przyjazd pana młodego do panny młodej (lub pierwsze, przedślubne spotkanie, jeśli para mieszka razem).

Następnie, kiedy młodzi są już w komplecie, przychodzi pora na tradycyjne błogosławieństwo, które można połączyć z wręczeniem rodzicom pamiątkowych podarunków. Po błogosławieństwie młodzi wsiadają do auta ślubnego i udają się do miejsca ślubu – to właśnie jego godzina jest najważniejszą w całym ślubnym harmonogramie.

Po złożeniu przysiąg małżeńskich i opuszczeniu USC lub świątyni, przychodzi pora na spotkanie młodych z gośćmi i składanie życzeń. Czas trwania tego wydarzenia zależy od liczby gości. Następnie młodzi mogą udać się na sesję plenerową, a ich goście pojechać własnym autem lub autokarem do sali weselnej. Na konkretną godzinę warto ustalić także planowane rozpoczęcie zabawy weselnej.

Kiedy wszyscy znajdą się już w lokalu, przychodzi pora na uroczyste powitanie gości i pary na zabawie, symboliczny toast połączony z rozbijaniem kieliszków „na szczęście” oraz pierwszy taniec młodych. Następnie odbywa się uroczysty obiad weselny.

W trakcie zabawy należy zaplanować także podziękowania dla rodziców i chrzestnych, oczepiny, a także moment podania na stół tortu weselnego. Także poszczególne, zaplanowane atrakcje weselne powinny zostać ujęte w harmonogramie wraz z konkretną godziną. Ostatnim punktem jest natomiast koniec zabawy weselnej, który nie musi mieć jednak ustalonej konkretnej godziny.

 

Artykuł partnera