Sporą trudnością, na którą napotykamy, jest jednak stworzenie właściwej instalacji oświetleniowej, która będzie w stanie sprostać zarówno naszym potrzebom, jak i wymaganiom technicznym. Jak skutecznie oświetlić łazienkę? Sprawdź porady przygotowane przez specjalistów.

Wymagania techniczne dla oświetlenia w łazienkach

Pod względem norm i przepisów, mających za zadanie chronić przed porażeniem prądem elektrycznym, łazienka stanowi najbardziej wymagające pomieszczenie w naszych domach. Zgodnie z obowiązującym prawem wymaga się, by znajdujące się w niej obwody gniazd i oświetlenia były zabezpieczone wyłącznikami różnicowoprądowymi 30 mA, które odłączają zasilanie, gdy na części przewodzącej, która nie powinna znajdować się pod napięciem, pojawi się potencjał elektryczny. Pamiętaj, że muszą być one dobrane przez specjalistę na podstawie obciążenia prądowego instalacji oraz pomiarów.

Drugą istotną kwestię stanowią strefy ochronne, określające możliwość montażu gniazd, urządzeń i oświetlenia w konkretnych miejscach łazienki, w zależności od ich ryzyka kontaktu z wodą:

  • strefa 0 – dotyczy bezpośrednio wanny lub brodzika. Dopuszcza się w niej stosowanie urządzeń zasilanych prądem przemiennym 12 V lub stałym 30 V, np. dysz do hydromasażu ze źródłem zasilania umieszczonym poza strefą. Cały znajdujący się w niej osprzęt musi być wykonany w klasie ochronności minimum IPx7,
  • strefa I – mierzona 60 cm od krawędzi wanny, brodzika lub kabiny do wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Można w niej zamontować oświetlenie i urządzenia pod napięciem 24 V prądu przemiennego lub 60 V prądu stałego. Zabrania się umieszczania w niej gniazd. Stopień ochrony znajdujących się w niej urządzeń nie może być niższy niż IPx5,
  • strefa II – przebiega 60 cm od granicy strefy I i do wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Dopuszcza się stosowanie urządzeń, takich jak w strefie I oraz o klasie szczelności minimum IPx4. Wszystkie oprawy lamp muszą być wykonane w II klasie ochronności. Możliwy jest także montaż gniazd, wyposażonych w transformatory separacyjne o niskim napięciu,
  • strefa III – mierzona 2,4 m od płaszczyzny strefy II i do wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Należy stosować urządzenia i oświetlenie o klasie szczelności nie niższej niż IPx1 oraz łączniki i gniazda wtyczkowe z bolcem i obudową IP44.

Lampy łazienkowe – jaką barwę światła wybrać?

Lampy do łazienki mogą służyć nam na dwa sposoby – do zapewnienia przyjemnego, relaksującego klimatu, bądź precyzyjnych czynności pielęgnacyjnych. W pierwszym wypadku, np. szukając oświetlenia nad wannę, powinniśmy postawić na żarówki o barwie ciepłej 2500-3000 K, które cechuje przyjemne, otulające światło, sprzyjające wypoczynkowi po ciężkim dniu.  Zaleca się ponadto, by emitowały one strumień o wartości około 150-200 lumenów na każdy 1 m2.

Jeśli zależy nam na mocnym świetle, które umożliwi wykonanie realistycznego makijażu, należy zdecydować się na żarówki o barwie neutralnej 4000 K, która doskonale odwzorowuje kolory. Modele o barwie zimnej (powyżej 5000 K) powinno się stosować ostrożnie – mogą one przesadnie rozjaśnić twarz, utrudniając wykonanie poprawnego make-upu. Jeśli o strumień chodzi, na 1 m2 powinno przypadać około 400-500 lumenów.

Najpopularniejsze rodzaje lamp do łazienki

W łazienkach starego typu spotykaliśmy się najczęściej z jedną centralną lampą sufitową, np. w formie plafonu, rzadziej wiszącą. Dziś jednak w większości naszych domów królują oprawy punktowe, umieszczane w suficie w odpowiedniej ilości i odległości od siebie – i to właśnie to rozwiązanie sprawdza się najlepiej, zwłaszcza w dużych powierzchniach. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z większych modeli lamp – oświetlenie na samym środku może stanowić w pełni funkcjonalną ozdobę łazienki, którą warto uzupełnić oprawkami punktowymi bądź lampami wiszącymi pojedynczymi w konkretnych miejscach.

Z racji najczęściej jasnych kolorów ścian, w łazienkach zdecydowanie królują białe lampy. Miłośnicy stylu nowoczesnego czy loftowego równie chętnie stawiają na modele z czarną obudową – należy jednak pamiętać, by umieszczać je ostrożnie, jeśli nie dysponujemy dużym metrażem.

 

Jak prawidłowo oświetlić lustro w łazience?

Okolice lustra będą najtrudniejszymi przestrzeniami do oświetlenia. Emitowane przez nie światło nie powinno być ani za ciepłe, ani zbyt chłodne – w przeciwnym wypadku kolory będą przekłamane, znacznie utrudniając wykonywanie makijażu czy innych precyzyjnych czynności pielęgnacyjnych. Nasze źródło światła powinno cechować się barwą neutralną 4000K oraz wysokim współczynnikiem oddawania barw (CRI), na poziomie co najmniej 80 punktów.

Co z lampami? Tu będą królowały przede wszystkim kinkiety oraz paski LED, umieszczane nad lustrem bądź po jego obu stronach. Osoby pragnące bardziej designerskich rozwiązań mogą zdecydować się na dobrze dobrane lampy wiszące na odpowiednio długich zwisach lub podświetlenie całej tafli. Zwróć uwagę, by klosze twojej lampy nie były zbyt zamknięte – światło powinno pokrywać całe lustro. W kwestii klasy szczelności zalecamy, by kierować się opisanymi przez nas na początku strefami ochronności. I gotowe – stosując się do wszystkich naszych rad, masz pewność stworzenia aranżacji oświetleniowej, która połączy w sobie to, co najważniejsze – funkcjonalność, estetykę i bezpieczeństwo.