Jak idealnie dobrać biustonosz? – część I
Czy wiesz, że 80% Polek nosi źle dobrany biustonosz? I – niestety – te dane potwierdzają brafitterki. Pora to zmienić! Zeberka.pl i Freya rozpoczynają akcję, w której mamy za zadanie nauczyć nasze Czytelniczki (i nie tylko) odpowiedniego dobierania biustonoszy. Dla zdrowia, dla piękna, dla lepszego samopoczucia.
Zanim zaczniemy pouczać, pokazywać i dawać rady, kilka faktów:
– Rozmiar piersi „przeciętnej Polki” to NIE 75B.
– Dobry biustonosz to inwestycja w urodę i zdrowie.
– Większość kobiet ma za duży obwód i za małą miseczkę.
– Piersi można uformować nosząc odpowiednio dobrany biustonosz.
Zacznijmy jednak od początku…
Chcemy wybrać się na brafitting. Dla wielu kobiet i dziewczyn to wciąż enigmatyczne słowo. Inne wiedzą, o co chodzi, ale nigdy nie były. Tymczasem profesjonalny dobór biustonosza powinien przestać być specjalnym wydarzeniem, a zmienić się w coś znacznie bardziej powszechnego – za każdym razem, gdy udajemy się po nowy stanik, powinnyśmy oczekiwać profesjonalnej porady.
Nie wszędzie ją oferują. Podobnie jak odpowiednią rozmiarówkę. W popularnych sieciówkach najmniejsze obwody to ok. 70 cm, co jest zbyt dużym obwodem dla szczupłej dziewczyny.
Butiki oferujące markę Freya zapewniają nam profesjonalny brafitting. To mit, że trzeba umawiać się na wizytę jak u lekarza – każda sprzedawczyni jest odpowiednio przeszkolona i pomoże nam w perfekcyjnym doborze biustonosza. Brafitting jest bezpłatny, ale nie oczekujmy, że wizyta będzie szybka – może potrwać nawet godzinę. Czasem trzeba przymierzyć nawet kilkanaście modeli, by trafić na ten idealny, ale jest to spowodowane tylko tym, że każdy biust jest inny, a my chcemy, by w tym konkretnym biustonoszu piersi układały się idealnie. Żadnych półśrodków.
Jeśli w jakimś salonie słyszysz, że „na panią stanika nie znajdziemy” to znaczy, że sklep jest źle zaopatrzony. Profesjonalny salon z damską bielizną (pomijając te specjalistyczne, np. dla bardzo dużych biustów), powinny zaoferować biustonosz idealny dla Ciebie, niezależnie od rozmiaru.
Co daje odpowiednio dobrany biustonosz?
Przede wszystkim poprawia ogólny wygląd całej sylwetki, dobrze kształtuje proporcje. Twoje piersi wydają się większe i pełniejsze, a łopatki delikatnie ściągnięte – dzięki temu mniej się garbisz. Tak! Ponieważ ciężar piersi opiera się na obwodzie stanika, a nie na ramiączkach – nic nie ciągnie, nie uwiera, nie wisi, biust nie jest zdeformowany. I – co równie ważne – Ty czujesz się lepiej we własnym ciele.
Kiedy na brafitting?
Odpowiedzi jest wiele: gdy chcemy zaprowadzić dorastającą siostrę po dobór pierwszego biustonosza, gdy jesteśmy po ciąży i karmieniu piersią bądź gdy jeszcze jesteśmy w ciąży i nasz biust urósł, gdy chudniemy lub przybieramy na wadze. Nasz biust to element całego ciała i zmienia się tak samo, jak jego reszta. Nie ma reguły mówiącej, że raz dobrany biustonosz będzie pasował przez parę następnych lat. Po brafittingu może okazać się, że w Twojej garderobie odpowiednio dobrany jest tylko jeden stanik – ten nowy.
Brafitting – wbrew błędnie krążącej opinii – nie jest tylko dla kobiet o dużym biuście. Owszem, wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie statystyczna klientka ma większe piersi, ale każdy biust potrzebuje odpowiedniego biustonosza, niezależnie od rozmiaru.
Jeśli Twoje piersi są bardzo tkliwe przed miesiączką, przełóż zaplanowaną wizytę. Z oczywistych przyczyn nie będzie to w tym czasie najmilsze doświadczenie.
Zmierz się
Możesz to zrobić sama w domu, ale jeśli udajesz się na brafitting po raz pierwszy lub po bardzo długiej przerwie, zrób to ponownie w sklepie z pomocą brafitterki. Jeśli już znasz swój obwód, odejmij od niego 5 do 10 cm i otrzymujesz obwód swojego biustonosza. Powinien być dość ciasny – jak już wspominaliśmy, to on utrzymuje 90% ciężaru Twoich piersi. Dobór miseczki to kolejny krok, o czym opowiemy Wam za tydzień.
Tutaj znajdziesz listę sklepów z usługą brafittingu.
W kolejnym artykule wyjaśnimy na przykładach (bez retuszu, na prawdziwych kobietach!), jak prawidłowo dobrać biustonosz. Zaglądajcie na Zeberkę!
Dziękujemy sklepowi Malou (Rzeszów, Galeria Rzeszów, I piętro) za pomoc w realizacji cyklu.