Jak wiadomo – skóra pod pachami jest bardzo cienka i niezwykle wrażliwa. Często nawet najdrobniejsze czynniki (np. antyperspirant czy niewłaściwa depilacja) mogą powodować podrażnienia, wysuszenie, a nawet uczulenie. mogą więc spowodować nadmierne wysuszenie, podrażnienie, a nawet uczulenie. Właśnie dlatego powinnyśmy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i higienie dołów pachowych. Nasuwa się pytanie – jak dbać o delikatną skórę pod pachami?

ZOBACZ TEŻ: 12 SZTUCZEK DZIĘKI KTÓRYM BĘDZIESZ WYGLĄDAŁA NA MĄDRZEJSZĄ

Na te pytania w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle odpowiadała dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, dermatolog.

– Często zapominamy o tym, że skóra w obrębie dołów pachowych jest szczególnie wrażliwa i narażona na różne działania i obciążenia, nie tylko związane z depilacją. Przecież dociska nas tam odzież, używamy różnych dezodorantów, które niekiedy mogą być źle dobrane do potrzeb naszej skóry, mogą ją podrażnić lub nawet uczulić – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, dermatolog.

style="overflow:hidden;">Jak dbać o delikatną skórę pod pachami?

Często zapominamy o tym, że przy goleniu pach powinnyśmy używać pianki do golenia.

– Jeśli mamy ropne zapalenie mieszków włosowych, co często zdarza się np. po stosowaniu golarek i żyletek, wtedy powinniśmy użyć jakichś preparatów o działaniu przeciwbakteryjnym, które możemy dostać bez recepty. Jeżeli zmiany się nasilą, to należy skonsultować się z dermatologiem. Podobnie jest w przypadku podrażnień: trzeba sprawdzić, czy miną one po odstawieniu danego antyperspirantu, wtedy możemy odczekać kilka dni, ponatłuszczać naskórek i ewentualnie zmienić preparat – radzi dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak.

style="overflow:hidden;">Jak dbać o delikatną skórę pod pachami?

Nasze pachy wymagają szczególnej pielęgnacji, nie powinna się ona kończyć na użyciu dezodorantu czy antyperspirantu.

– Do mycia tego obszaru nie powinniśmy używać zwykłych mydeł, bo sam dół pachowy ma w sobie pH dążące do zasadowego, co tak naprawdę zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego. Dlatego tylko stosowanie preparatów o kwaśnym pH będzie miało działanie przeciwbakteryjne i będzie zmniejszało przykry zapach. Po depilacji czy po wzięciu prysznica można zastosować taką pielęgnację jak na skórę całego ciała. Nie ma przeciwwskazań, żeby nawilżyć pachy balsamem – mówi dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak.

style="overflow:hidden;">Przy wyborze antyperspirantu powinnyśmy szukać produktu, który nie będzie miał w składzie alkoholu.

Stosujecie się do tych rad?