Alkohol – jak wszystko, jest dla ludzi. Pity z umiarem i w niewielkich ilościach nie zaszkodzi, za to pozytywnie wpłynie na trawienie (np. czerwone lub białe wino czy kieliszek wódki po bardzo tłustych, ciężkich potrawach jest znanym sposobem w wielu krajach). Czerwone wino jest bogate w antyoksydanty, dodatkowo pomaga też zapobiegać próchnicy!

Jeśli jednak przesadzimy z alkoholem, negatywnych skutków jest cała lista. Zobaczmy, jak takie używki wpływają na cerę – redakcja magazynu Allure zasięgnęła porad specjalistów. Co wymienili?

1. Zaburzają krążenie w skórze

Mikrocyrkulacja jest zaburzona przez nadmiar alkoholu. Kończy się to zatrzymaniem wody i opuchlizną. Oczy są podkrążone, możemy mieć problemy z „workami”.

2. Dodaje lat

Regularne nadużywanie alkoholu powoduje też szybsze starzenie się skóry, która jest bardziej podatna na zmarszczki, nabiera nieładnego kolorytu.

3. Nasila trądzik różowaty

Jeśli borykasz się z tym problemem, nie powinnaś pić za dużo.

4. Zaburza rytm snu

A zdrowy sen – jak wiadomo – jest najlepszym kosmetykiem. Skóra najlepiej się wówczas zregeneruje. Niewyspana Ty to również zmęczona skóra.

5. Zaburza zdrowe nawyki żywieniowe

Gdy pijemy – zwłaszcza w dobrym towarzystwie – najczęściej jemy też dużo więcej. O ile jest to uzasadnione, by nie upić się i uniknąć kaca, o tyle lepiej zmniejszyć zarówno dawkę alkoholu, jak i jedzenia.

Po wszystkim czujemy się tylko ciężko, gorzej śpimy. A przyswojone kalorie bardzo trudno później spalić.