W dobie mediów społecznościowych każdy wie, kim są influencerki. To dziewczyny, które rządzą Instagramem i są wyrocznią, jeśli chodzi o najświeższe trendy w modzie. Ale najwyraźniej ich czas powoli dobiega końca, bo na horyzoncie pojawił się nowy typ superbohatera wirtualnego świata. To e-girls. Ich estetyka jest mocno osadzona w kulturze azjatyckiej. Zwłaszcza jeśli chodzi o anime i K-pop.

Nowy trend w instagramowej estetyce. Sielankowe #cottagecore daje poczucie beztroski i bezpieczeństwa

Kim są e-girls?

Samo pojęcie e-girls nie jest nowe, bo odnosi się do subkultury młodzieżowej, która pojawiła się w okolicach 2010 roku, a jej środowiskiem naturalnym pozostaje Internet i media społecznościowe. Dziewczyny odwołujące się do mrocznej estetyki, zainspirowane emo, punkiem i gothem to początki e-girls. Obecnie ich popularność rozszerzyła się za sprawą Tik Toka. To właśnie dzięki niemu zaczęły odgrywać ważną rolę w internetowej przestrzeni. Ich zasięg jest na tyle szeroki, że swoją popularnością prześcigają influencerki. Stąd nazwa – „e” sygnalizuje wirtualną przestrzeń, czyli media społecznościowe, które są dla nich środowiskiem, w którym mogą zaistnieć.

Jak wyglądają e-girls

To, co odróżnia je od innych dziewczyn starających się pozyskać popularność w sieci to względnie jednorodny wizerunek. A jest on mocno oparty na kulturze azjatyckiej. E-girls są kolorowe, noszą wyraziste makijaże w neonowych kolorach i lubią błyszczeć. Określenie względnie odnosi się tu do tego, że e-girls lubią szybkie zmiany – noszą niebieskie włosy, by za chwilę porzucić je dla pudrowego różu lub fioletu. Ich wizerunek jest trochę infantylny, ale ma silne podstawy w japońskim stylu anime.

Hipsteader: postpandemiczny konsument. Takie zwyczaje wykształciła w nas izolacja i zamrożenie gospodarki

Ich estetyka to połączenie dawnego emo i punkowych stylizacji. Tyle, że czerń i mroczne symbole w stylu czaszek lub szkieletów uzupełniają łagodnymi odcieniami różu, błękitu czy neonowej pomarańczy. Łagodzą styl poprzedniczek, dodając do niego dziecinne elementy i błyszczące dodatki, takie jak: brokat, dorysowane piegi czy kolorowy makijaż.

E-girl a Tik Tok

To właśnie Tik Tok stał się miejscem, w którym e-girls mogły się rozwinąć. Dzięki platformie, która w zawrotnym tempie zdobyła popularność na całym świecie, e-girls mogły znaleźć przestrzeń, którą szybko zdominowały. Tutaj nikt nie odbiera ich negatywnie, wzbudzają raczej zaciekawienie. Ich wygląd jest traktowany jako coś interesującego, wprowadzającego nową, wyrazistą estetykę.