Jak ustalili naukowcy, istnieje bardzo prosty sposób, który podpowie ci, ile możesz dziennie spożywać węglowodanów. Jak to zrobić? Przeprowadź test krakersa.

Czy 30 minut jazdy na rowerze dziennie wystarczy, aby schudnąć? Eksperci mówią tak i nie

Na pomysł wpadł amerykański genetyk dr Sharon Moalem, który opisał go w swojej książce z 2016 roku „Restart DNA” (Odblokuj swój kod genetyczny, aby jeść zgodnie ze swoimi genami, schudnąć i zatrzymać proces starzenia się).

Ile powinniśmy spożywać węglowodanów? Zrób test krakersa

Zdaniem dr Moalema to, ile potrzebujemy węglowodanów, jest zapisane w genach. Żeby to sprawdzić, wystarczy zrobić test krakersa, który pozwala nam określić czy nasz organizm dobrze toleruje węglowodany, czyli jak szybko je przyswaja i trawi. Zagadnienie Sharona Moalema postanowił sprawdzić dr Xand van Tulleken, brytyjski lekarz znany między innymi z popularnych programów emitowanych w stacji “BBC”.

Tulleken przeprowadził test krakersa na grupie studentów, którzy przez 30 sekund mieli… ssać niesolonego krakersa i zasygnalizować w momencie, gdy poczują, że zmienia im się smak. Niektórzy podnosili rękę już po 15 sekundach, niektórzy po 30, a inni w ogóle. Według założeń Moalema wystarczy bardzo krótki okres czasu, by człowiek zarejestrował zmianę.

Na czym polega test krakersa?

Co w takim razie oznacza test krakersa? Jeżeli w trakcie ssania niesolonego krakersa szybko zauważymy zmianę, to może oznaczać, że nasza ślina posiada wysokie stężenie amylazy — enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie dużych cząsteczek skrobi na mniejsze cząsteczki cukru, które rejestrują kubki smakowe.

Wniosek jest prosty — im więcej posiadamy amylazy, tym lepiej nasz organizm toleruje węglowodany. Jedni z nas mogą jeść je bez ograniczeń, z kolei inni muszą się kontrolować.