Wielka Brytania przygotowuje się do ważnego wydarzenia. 6 maja odbędzie się uroczystość koronacyjna Karola III. Każdy szczegół ceremonii jest starannie zaplanowany. Wielką wagę przykłada się do kwestii bezpieczeństwa. To właśnie na ten obszar pochłonie najwięcej kosztów. Według wstępnych szacunków transmisję z uroczystości koronacyjnej oglądać będzie ponad 15 mln Brytyjczyków. Jak przedstawia się szczegółowy kosztorys?

W trzydniowy plan obchodów wliczona jest uroczystość odbywająca się w Opactwie Westminsterskim, koncert koronacyjny z udziałem gwiazd w Windsorze, procesje oraz uliczne imprezy towarzyszące wielkiemu wydarzeniu. Aby móc uczestniczyć w wydarzeniach, obywatele Wielkiej Brytanii otrzymali dodatkowy dzień wolny, który przypada na 8 maja. Według wstępnych obliczeń w weekend koronacyjny do Londynu przyjedzie około 2 mln Brytyjczyków oraz 125 tys. zagranicznych gości.

Książę Harry złożył żądania dotyczące przyjazdu na koronację swojego ojca Karola III

Koronacja Karola III: ile kosztuje ceremonia

Za koszty związane z ceremonią koronacyjną odpowiedzialny jest brytyjski rząd, a ten z kolei jest finansowany z kieszeni podatników Wielkiej Brytanii. Pałac Buckingham nie podał oficjalnej kwoty. Jednak według wideo opublikowanego przez ABC News, koronacja rodziny królewskiej podobno kosztuje podatników aż 125 milionów dolarów (około 100 mln funtów). Obecnych będzie wielu znanych gości, w tym pierwsza dama USA Jill Biden. Potwierdzono również, że 38-letni książę Harry pojawi się na uroczystości koronacyjnej swojego ojca, ale nie dołączy do niego jego żona, 41-letnia Meghan Markle i ich dwoje dzieci: 3-letni Archie i 1-letnia Lilibet.

Chociaż ogromny koszt ceremonii koronacyjnej spotkał się z pewnym sprzeciwem i krytyką z powodu kryzysu gospodarczego, Time Magazine zwraca uwagę, że uroczystość ma mieć skromniejszy wymiar niż poprzednie koronacje. Chodzi przede wszystkim o skrócenie ram czasowych oraz ograniczenie liczby gości.

Porównując koronację królowej Elżbiety II z 1953 roku koszty ceremonii wyniosły wówczas, w przeliczeniu na obecną wartość pieniądza, około 50 mln funtów. Według Time Magazine rosnące koszty wymusza kwestia odpowiedniej organizacji, zminimalizowania zagrożeń oraz zapewnienia ochrony i kontroli ruchu: „wyższa cena tym razem jest przynajmniej częściowo przypisywana bezpieczeństwu, które kilkadziesiąt lat temu nie stanowiłoby tak dużego problemu”. Ani Downing Street, ani Pałac Buckingham nie potwierdzą dokładnego kosztu koronacji, chociaż w maju pojawiła się kolejna informacja dotycząca kosztów koronacji podana przez brytyjskie media. Podobno szacowana kwota 100 mln funtów dotyczy samej kwestii bezpieczeństwa.

Ekspert od mowy ciała analizuje związek Williama i Kate. Wyróżniają się na tle innych royalsów

Aktywowana już w sobotę 6 maja „Operacja Złota Kula” ma pochłonąć większą część sumy pieniędzy przeznaczonych na trzydniowe wydarzenie koronacyjne. Zwiększenie kosztów spowodowane miało być m.in. planowanymi protestami w Wielkiej Brytanii zorganizowanymi przez przeciwników monarchii. Do główych aspektów związanych z bezpieczeństwem zalicza się również zwiększenie środków ochronnych na lotniskach i innych centralnych ośrodkach komunikacyjnych.