W ramach programu uczestnicy otrzymają pełne wsparcie w ramach świadczeń pracowniczych oferowanych przez sieć IKEA.

Britney Spears komentuje nieprawidłowości w filmie dokumentalnym Netflixa na swój temat

IKEA zatrudni uchodźców. W Warszawie rusza specjalny projekt

Podstawą dla ułożenia sobie życia w Polsce dla uchodźców jest przede wszystkim znalezienie stabilnej pracy, co czasami okazuje się zadaniem niemożliwym. Jak informuje Fundacja Ocalenie “wynika to często z braku doświadczenia zawodowego na lokalnym rynku pracy, słabej znajomości języka polskiego, nieznajomości procedur i ograniczonego dostępu do informacji. Nie pomagają również obawy pracodawców oraz uprzedzenia i stereotypy na temat uchodźczyń i uchodźców, które funkcjonują w społeczeństwie”.

Tymczasem szwedzki gigant we współpracy z fundacją rusza na pomoc ludziom z doświadczeniem uchodźczym. W ramach płatnych staży dla dziesięciu osób, IKEA zatrudni uchodźców znających język polski na poziomie co najmniej komunikatywnym. Będą one trwały sześć miesięcy od marca do sierpnia 2022 roku i odbędą się na terenie sklepu na warszawskim Targówku.

Pełne wsparcie dla beneficjentów programu

Po tym jak IKEA zatrudni uchodźców w Polsce będą oni mogli korzystać z pełnego wsparcia w ramach świadczeń pracowniczych szwedzkiej sieci sklepów. Uczestnicy i uczestniczki otrzymają pomoc w zakresie nauki języka polskiego, porad psychologicznych, prawnych oraz jak informuje Fundacja Ocalenie “pomocy ze strony mentorów i mentorek kulturowych pracujących na co dzień w warszawskim Centrum Pomocy Cudzoziemcom”.

“Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych i językowych osób z doświadczeniem uchodźczym oraz zwiększenie ich szans do podjęcia stałej pracy w IKEA Retail Sp. z o.o. lub u innych pracodawców. Znalezienie pracy pomoże uchodźczyniom i uchodźcom wesprzeć ich rodziny oraz lokalną gospodarkę, a także zintegrować się ze społeczeństwem” – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.

Po zakończeniu stażu uczestnicy będą mogli aplikować na aktualne oferty pracy w IKEA zgodnie ze standardowym procesem rekrutacji.