Lodówka to obowiązkowy element wyposażeniem każdego domu. Zakup lodówki jest sporym wydatkiem, dlatego stojąc przed wyborem nowego urządzenia, warto wiedzieć, na jakie parametry powinno się zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu podejmiesz najlepszą decyzję i będziesz mogła cieszyć się z funkcjonalności chłodziarki, które w pełni odpowiedzą na Twoje potrzeby.

Pojemność lodówki – co warto wiedzieć?

Lodówka powinna posiadać odpowiednią ilość miejsca do przechowywania produktów spożywczych. Przestrzeń tę należy dopasować przede wszystkim do wielkości rodziny. Wystarczająca przestrzeń pozwoli swobodnie układać jedzenie we wnętrzu tak, aby zapachy poszczególnych produktów nie mieszały się ze sobą i nie wpływały na swój smak.

Jakie rodzaje lodówek można spotkać w sklepie?

  • podblatowe – to urządzenia o wysokości sięgającej do blatu kuchennego, a ich wysokość oscyluje w granicach od 65 do 85 cm. To idealny rozmiar dla singla, który spokojnie pomieści jedzenie dla jednej osoby;
  • standardowe chłodziarki – to najczęściej wybierany model, który sprawdzi się do mniejszych i większych kuchni. Ich wysokość zazwyczaj wynosi od 170 do 200 cm, a szerokość – w zależności od potrzeb – od 50 do 80 cm. To doskonała opcja dla małych rodzin, aby zapewnić sobie dostateczną ilość przestrzeni do przechowywania. Doskonałym przykładem jest lodówka Samsung;
  • lodówka side-by-side – to największe modele chłodziarek na rynku, które posiadają podwójne drzwi. Ich szerokość wynosi około 1 m, co pozwala na korzystanie z dużej ilości przestrzeni do przechowywania.

Klasa energooszczędności lodówki i emitowany hałas

Lodówka jest urządzeniem, które działa niemal bez przerwy. Wiąże się to z nieustannym poborem energii elektrycznej, a także emisją hałasu, który może zakłócać życie domowników. Nowoczesne lodówki charakteryzują się instalacją innowacyjnych systemów chłodzących, których celem jest zminimalizowanie pobierania prądu. Podczas zakupu zwróć uwagę na klasę energetyczną chłodziarki, co pozwoli na zakup energooszczędnego urządzenia. Każdy sprzęt powinien posiadać etykietkę, na której wyróżniony został symbol określający ilość pobieranego prądu. Najbardziej energooszczędnymi lodówkami są urządzenia posiadające zieloną etykietkę lub symbol A+++.

Weź również pod uwagę poziom emisji hałasu. Całodniowa praca lodówki powoduje, że emitowany odgłos mógłby wpływać na Twój komfort. Lodówka nie powinna wydawać dźwięku głośniejszego niż 45 decybeli.

Dodatkowe funkcje lodówki – co wybrać?

Lodówki oferowane w sklepach posiadają szereg ciekawych i praktycznych funkcji. Zaawansowane technologicznie systemy chłodziarek znacznie wydłużają świeżość produktów spożywczych, a także wpływają na jej czyszczenie. Podczas zakupu zwróć uwagę na poniższe funkcje:

  • funkcja No Frostlodówka no frost pozwala na samodzielne regulowanie poziomu wilgotności we wnętrzu chłodziarki, a także zapobiega przed oszronieniem jedzenia i zbieraniem się nadmiernej ilości lodu;
  • komora świeżości – inaczej komora zero jest miejscem w lodówce, które charakteryzuje się inną temperaturą oraz wilgotnością dla jeszcze lepszego przechowywania surowego mięsa i ryb czy świeżych warzyw;
  • alarm otwartych drzwi – to bardzo przydatna funkcja, która informuje o tym, że drzwi lodówki są zbyt długo otwarte. Zapobiega to zmianie temperatury w jej wnętrzu, co mogłoby przyczynić się do zmniejszenia jakości jej chłodzenia.

Zakup lodówki jest sporym przedsięwzięciem ze względu na spory wydatek i wiele dylematów przy jej wyborze. Znając najważniejsze parametry, o których warto pamiętać, pewnością podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję.

 

Artykuł sponsorowany