W zeszłym roku hulajnogi elektryczne podbiły ulice, stając się jedną z najbardziej lubianych form miejskiej rekreacji. Na co dzień z hulajnóg korzysta mnóstwo osób, ciesząc się tym nowoczesnym dobrodziejstwem techniki. No właśnie. Ale czy hulajnogi z napędem są tak współczesne, jak nam się wydaje?

Maska Hannibala Lectera na upiększenie twarzy. Oto jak kobiety z dawnych lat poprawiały urodę

Nie takie współczesne

Kiedy na ulicach zaczęły pojawiać się hulajnogi do wynajęcia, większość osób podchodziła do nich sceptycznie. Wydawało się, że jest to środek transportu dla dzieci. Szybko jednak okazały się hitem. Od tamtej pory pojawia się ich coraz więcej, a ich ekspansja obejmuje kolejne miasta. I chociaż doceniamy je dopiero teraz, wcale nie są nowym wynalazkiem. W sieci możemy zobaczyć niesamowite zdjęcie…

Lady Florence Norman źródło: pinterest.com/849632285937492827

Sufrażystka na hulajnodze

Bohaterką zdjęcia jest nie byle kto, bo Florence Norman, zanana brytyjska aktywistka. Zdjęcie zostało zrobion, gdy Florence jechała do swojego biura w Londynie. Podczas pierwszej wojny światowej wraz z mężem prowadziła ochotniczy szpital, za co została odznaczona Gwiazdą Mons. W 1917 roku, gdy utworzono Imperial War Museum, objęła stanowisko przewodniczącej jednego z komitetów i zadbała o to, aby wkład kobiet w zasługi wojenne nie został pominięty. Brała również aktywny udział w wolontariacie kobiet podczas drugiej wojny światowej.

Doklejony uśmiech: tak w ubiegłym wieku leczono kobiety z depresji

Reklama Autopeda z 1917 roku źródło: spidersweb.pl

Możliwości techniczne

Hulajnogę, którą widzimy na zdjęciu, produkowano w Nowym Jorku już od 1915 roku, natomiast projekt powstał w… 1913 roku. Pojazdy nazwano Autopedami. Miały one być szybkim środkiem transportu dla dostaw pocztowych. Wyposażone były w 4-suwowy silnik spalinowy, dzięki któremu rozpędzały się aż do 32 km/h! Uwielbiały je kobiety oraz… nowojorskie gangi. Dzięki nim złoczyńcy mogli szybko uciekać przed policją. A to wszystko ponad sto lat temu! Dokładna data powstania zdjęcia jest przedmiotem sporu: większość źródeł mówi o roku 1916, jednak jednocześnie możemy odnaleźć również informację o tym, że hulajnogę z akumulatorem wprowadzono do ogólnego obiegu dopiero w 1918 roku. Wcześniejsze modele nie posiadały akumulatora, który jest widoczny na zdjęciu.

Autoped źródło: spidersweb.pl