Krem Nivea to chyba najpopularniejszy i najbardziej znany krem na całym świecie. Kosmetyczne panaceum znamy od pokoleń. Niewiele osób zna jednak jego ciekawą historię. Zaczyna się interesująco już w momencie, gdy dowiemy się, że krem Nivea został stworzony przez… gliwiczanina.

Twórcami kosmetyku byli, oprócz Żyda polskiego pochodzenia, doktora nauk humanistycznych – Oscara Troplowitza, prof. Paul Gerson Unna oraz dr Isaac Lifschutz.

Historia kosmetyków i marek: Krem Nivea W 1911 dostrzegli oni możliwości eucerytu, substancji wykorzystywanej dotychczas w medycynie. Euceryt był tzw. emulgatorem, który skutecznie i trwale wiązał wszystkie składniki kremu, w tym tłuszcz i wodę. Do tej pory kremy robiono na zamówienie w aptekach, ale masowa produkcja była niemożliwa, ponieważ po krótkim czasie kremy i tak rozwarstwiały się. Skład kremu Nivea pozwolił na wytwarzanie ogromnych jego ilości, ale nie tylko ten fakt zadecydował o jego popularności.

Śnieżnobiały krem był gęsty, świeży przez długi czas i przyjemnie pachniał, dzięki cytrynie i dodatkowi różano-liliowej substancji zapachowej. Tak… ten zapach. Zamknij oczy i przywołaj go – znasz, pamiętasz. Jest charakterystyczny i po prostu uwielbiany. Nawet Alicja Bachleda-Curuś powiedziała dawno temu w jednym z wywiadów, że uwielbia wcierać w siebie krem Nivea po same koniuszki palców. Proporcje znane są rzecz jasna tylko wtajemniczonym, ale nuty zapachowe kremu to bergamotka, pomarańcza, lawenda, róża, bez.

Ze względu na jego kolor kosmetyk nazwano Nivea, od łacińskiego „nix, nivis”, oznaczającego śnieżnobiały.

Pierwsze opakowanie było dalekie od tego, jakie znamy dziś. Żółte, utrzymane w stylu secesyjnym… Zmiana kolorystyki nąstąpiła w 1925 roku i – co ciekawe – wynikała nie tylko z potrzeby odświeżenia pudełka, ale i uwarunkowań technologicznych – w tamtym czasie do wyboru było kilka barw, które nadawały się do koloryzowania puszek. Padło na niebieski. Czcionkę kremu zaprojektowano specjalnie na potrzeby firmy i jest ona bardzo charakterystyczna. W typografii tej obowiązują ścisłe reguły: odległość między „N” i „I” musi stanowić dokładnie jedną piątą długości litery „I”.

Historia kosmetyków i marek: Krem NiveaKrem Nivea był przede wszystkim reklamowany jako krem natłuszczający i ochronny, ale panowie używali go również do golenia, do nabłyszczania włosów, a panie smarowały nim skórę swoich dzieci. Przez bardzo długie lata był on też stosowany jako krem do opalania (kto pamięta słowa piosenki Andrzeja Zauchy,Myśmy byli sobie pisani: „Już krem Nivea w inną wciera”). Nawet wrażliwa skóra dobrze toleruje ten kosmetyk (który nie zawiera żadnych środków konserwujących), a specjalna formuła, w której cząsteczki wody otoczone są przez tłuszcz, powoduje, że bakterie nie powodują szybkiego psucia się kremu. Jest też idealną wprost bazą to wszelkiego rodzaju domowych maseczek, bo świetnie łączy się z przeróżnymi składnikami. Uwielbiają go gwiazdy, jak Kate Winslet czy Joan Collins, które regularnie smarują nim twarz.

O jego dobroczynnym wpływie przekonała się też dziennikarka brytyjskiego Daily Mail, która przez 30 dni smarowała jedną połowę twarzy kremem Nivea, a drugą – osławionym (i bardzo drogim) Creme De La Mer. Podczas tego miesiąca Claire Cisotti regularnie skanowała skórę twarzy przy użyciu specjalnego urządzenia. Dermatolog stwierdził, że pojedynek na skuteczność wygrał… krem Nivea, nieporównywalnie tańszy (i – według dziennikarki – znacznie mniej czasochłonny). Po trzydziestu dniach spłyciły się jej zmarszczki, wyrównał koloryt skóry, a dermatolog po badaniu stwierdził, że skóra jest ok. pięć lat młodsza, niż wskazuje metryka.

A teraz kilka innych ciekawostek:

W 1983 roku krem Nivea poleciał w kosmos.Astronauci mogli wziąć ze sobą tylko kilka rzeczy – jeden z nich zabrał właśnie krem Nivea.

Pierwsze filmy reklamowe Nivei były… niebiesko białe. No tak.

Największy fan Nivei zgromadził ponad 900 przedmiotów związanych z marką.

Czytaj więcej: Uroda w PRL-u: Jak było, gdy nic nie było?

Tak zmieniały się opakowania kremu i mleczka Nivea:

Historia kosmetyków i marek: Krem Nivea

Historia kosmetyków i marek: Krem Nivea

Historia kosmetyków i marek: Krem Nivea