Photoshop jest wszędzie. I chociaż drażni nas ilość poprawek, tak naprawdę reklamy, w których (piękne) modelki są poprawiane, wyszczuplane i rozjaśniane, już nikogo nie szokują. Zdjęcie niepoprawione nie ma szans pomiędzy tymi, które korzystają z magii grafiki komputerowej. Bo kto kupi krem, który reklamuje kobieta ze zmarszczkami wokół oczu?

Czy Ty chciałabyś być poddana retuszowi? Z pewnością niezręcznie patrzy się na „lepszą” (oczywiście tylko biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej standardy) wersję siebie, bo to przecież nie Ty. To inna kobieta. O szczuplejszych udach, węższej talii, bez ani jednego pieprzyka na ciele, bez fałdek ani zagięć, które przecież w rzeczywistości były, są i będą.

A jednak – jak zdradza w rozmowie z xoVain grafik pracujący z celebrytami – panie bardzo lubią wierzyć i sprzedawać iluzję piękniejszej siebie.

– Zawsze jest „zrób więcej tego, tego, tego” w przypadku kobiet – mówi. – Mężczyźni zazwyczaj mówią, że wcale nie chcą retuszu.

Grafik zdradza sekrety retuszu - co powiedział?

I tu akurat można się zdziwić albo i nie, ale fakt jest taki, że wiele zdjęć panów jest poddawana obróbce bez zmian ich wyglądu. To znaczy poprawia się np. ostrość zdjęcia czy barwy, ale samo ciało czy rysy twarzy są niezmienione. Szok? Niekoniecznie, bo od panów nie oczekuje się aż takiego perfekcyjnego wyglądu, częściej poszukiwane jest coś, co określa się jako „charyzma” lub „charakter”. Czy pan o twarzy gładkiej jak aksamit będzie miał ów charakter… Hmm? Dla kontrastu: jedyną panią, która odmówiła nanoszenia poprawek, była Mary J. Blige. A pracował już z całą armią gwiazd.

Grafik zdradza sekrety retuszu - co powiedział?

– Kobiety zawsze chcą być za chude – dodaje. – Zawsze chcą mieć węższą talię, szczuplejsze nogi. I to chude kobiety! Kobiety, o których można nawet pomyśleć, że są za chude, wciąż powiedzą: „Odchudź mi trochę uda”. A ja sobie wtedy myślę: „Co one widzą”. Uczę się anatomii… naprawdę musisz znać budowę ciała, jeśli chcesz przy nim grzebać. Dostawałem nieraz polecenia w stylu: „Usuń to, bo to przeszkadza”. A to obojczyk, na litość boską! To ona już nie może mieć kości? Więc jeśli trzeba się postawić, zrobię to. Nie zszargam sobie opinii.

Mężczyzna wielokrotnie czuł, że „zdejmuje za dużo ciała”, często proszony był o to, by powiększyć oczy. Najczęściej odchudza optycznie o 5-10 kilo. A jeśli zachwycacie się makijażem czy fryzurą z okładki, zasługa stoi nie tylko po stronie wizażysty – to grafik często poprawia kolor szminki oraz włosów.

Grafik zdradza sekrety retuszu - co powiedział?

– Widzą, co potrafi retusz, więc mniej przykładają się do makijażu i fryzury. Przerabiałem już zdjęcia, gdzie włosy były w totalnym nieładzie, bo ich zdaniem „facet od komputerów to poprawi”.

Zdarzało mu się nanosić makijaż na modelce pozującej saute. Najciekawiej robi się, gdy przychodzi do opowieści o modelkach Victoria’s Secret.

– Retuszowałem zdjęcia do katalogu Victoria’s Secret – najpiękniejsze kobiety na świecie. Nie uwierzysz, jakie rzeczy trzeba poprawiać. Jest pełno ohydnych terminów, które graficy wymyślili przez lata, np. „pachy waginalne”.

Obsesja oczywiście dotyczy smukłości ciała. Wszystko ma być chudsze, węższe, cieńsze. O rozszerzonych porach nawet nikt nie wspomina – to, że grafik je usunie, jest normą.

Grafik zdradza sekrety retuszu - co powiedział?