Przemoc domowa to nie tradycja – takie hasło znalazło się na banerze, który zawisł na krzyżu na Giewoncie. Cała akcję przeprowadziły kobiety strajkujące na Podhalu.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zaostrzenia prawa aborcyjnego w całej Polsce rozpoczęły się protesty. Polki i Polacy tłumnie wyszli na ulice miast, aby zamanifestować swój sprzeciw. Demonstracje odbywają się nie tylko w Warszawie, ale także innych miastach i miasteczkach w Polsce. Strajk Kobiet i protesty organizowane są także na Podhalu. Podczas jednego z nich kobiety odczytywały nazwiska radnych, którzy nie przyjęli ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W niedzielę góralki zorganizowały kolejną akcję. Wielki Baner został zawieszony na Giewoncie. Kobiety napisały na nim: Przemoc domowa to nie tradycja i opatrzyły go znakiem czerwonej błyskawicy – który jest symbolem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Niepełnosprawny Fabian Puchalski na swoim profilu opublikował przejmujący wpis. Dotyczy Strajku Kobiet

Strajk Kobiet Podhale

Zdjęcie baneru wykonano z drona. Pojawiło się ono na profilu społecznościowym Strajku Kobiet Podhale i zostało opatrzone podpisem:

Giewont zdobyty!  #wydupcać z przemocą! #strajkwszystkich Ogólnopolski Strajk Kobiet


Informacyjnie: banner zosta
ł ściągnięty od razu po akcji.

Dla wszystkich, którzy są oburzeni „profanacją krzyża” – akcja jest kolejną formą zwrócenia uwagi na problem przemocy. I to nie o wieszaniu bannera powinno się mówić, że jest niestosowne. Niestosowne to jest znęcanie się nad kobietą, dzieckiem lub mężczyzną i jawne popieranie takich zachowań, jak również przyzwolenie społeczne na przemoc domową.

Krzyż został postawiony w 1901 roku i nosi miano zabytkowego. Dodatkowo, ważną informacją jest to, że wywieszanie jakichkolwiek flag, banerów czy innych symboli jest nielegalne. W poście zaznaczono jednak, że baner został zdjęty natychmiast po akcji i zrobieniu zdjęcia. Pod zdjęciem znalazło się wiele komentarzy popierających działanie kobiet:

Widziałam. Brawo!! 

Jestem na tak, jasny i wyraźny przekaz!

Dla każdego kto zaraz wyskoczy ze swoim „ale“ pragnę przypomnieć, że baner wyborczy Pana Prezydenta również tu wisiał i jakoś tego „ale“ wtedy nie było..więc za podwójne standardy dziękujemy bądźcie krytyczni w równym stopniu jak już

Doskonałe hasło

Jesteście wielkie

W tym roku już trzeci raz zawieszono obiekt na zabytkowym krzyżu. Przed wyborami prezydenckimi, dokładnie 9 lipca, pojawił się tam baner wyborczy Andrzeja Dudy. Z kolei 15 sierpnia zawisła tam tęczowa flaga LGBT.

strajk kobiet źródło: facebook/Strajk Kobiet Podhale