Nadeszły ciepłe dni i nareszcie można cieszyć się słoneczną pogodą. Zdarza się jednak, że niespodziewanie nasza skóra reaguje w nieprzyjemny sposób na ekspozycję na słońce. Pojawiają się wysypki, bąble, zaczerwienienia, a dokuczliwe swędzenie odbiera całą radość z letniego dnia.

Fotoalergia, którą potocznie nazywa się uczuleniem słonecznym, jest wynikiem jednoczesnego działania dwóch czynników: alergenu i promieniowania ultrafioletowego. To nie samo światło słoneczne jest powodem alergii, ale wchodząc w reakcję z innym czynnikiem powoduje ono nie tylko przykre, ale i często groźne dla zdrowia efekty.

Fotoalergia rozwija się najczęściej na skutek stosowania leków lub kosmetyków, które czynią skórę wrażliwszą na działanie promieni UV. Zdarza się, że z pozoru niewinne, powszechnie stosowane, popularne lekarstwa i preparaty mogą przyczynić się do powstanie podrażnień. Z ryzykiem wystąpienia fotoalergii wiąże się stosowanie m.in.:

– antybiotyków z grupy tetracyklin
– leków hormonalnych
– niektórych leków przeciwbólowych
– antydepresantów
– leków moczopędnych
– preparatów zawierających ekstrakt z dziurawca
– preparatów z retinolem, kwasami AHA i BHA

Często składniki perfum (piżmo, olejek bergamotowy), dezodorantów i kosmetyków kolorowych przyczyniają się do reakcji alergicznej. Warto ograniczyć ich stosowanie, gdy planujemy pobyt na słońcu. Zdarza się, że fotoalergia rozwija się w wyniku spożycia niektórych warzyw (silnym alergenem jest np. seler).

Co zrobić, aby zapobiec wystąpieniu reakcji alergicznych? Przede wszystkim, przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy uważnie przeczytać ulotkę i sprawdzić, czy należy zachować ostrożność przy ekspozycji na światło słoneczne. Gdy jednak już wystąpi reakcja alergiczna, warto mieć pod ręką preparat wapna i witaminę C, które złagodzą jej objawy.

Osoby o wrażliwej skórze powinny pamiętać o stosowaniu kremów i balsamów z możliwie wysokim filtrem tzw. fizycznym (to istotne, ponieważ filtry chemiczne mogą również spowodować wystąpienie wysypki!). Specyficzne kosmetyki dla osób ze skłonnością do alergii oferują m.in.:

Iwostin (seria Solecrin), Vichy (Capital Soleil), Bioderma (Photoderm MAX), Eucerin (seria SUN). O te kosmetyki warto pytać w aptekach.

Każdemu – zarówno alergikom, jak i odporniejszym osobom – zalecana jest ostrożność w przebywaniu na słońcu między godziną 11 a 15. Wtedy natężenie promieniowania jest najsilniejsze i najłatwiej o przykre konsekwencje opalania.

Gdy wysypka budzi nasz szczególny niepokój, należy skontaktować się z lekarzem i w miarę możliwości ustalić przyczynę występowania reakcji alergicznej. Może okazać się, że niezbędna będzie kuracja farmakologiczna.