Czterokrotny mistrz świata Formuły 1 Sebastian Vettel udzielił ostatnio obszernego wywiadu w miesięczniku „Attitude” poświęconym tematyce LGBT. Homofobia to uprzedzenie, a uprzedzenia są złe. To bardzo proste, musimy to zrozumieć — przyznał Niemiec.

Po słowach lidera zespołu Aston Martin po raz kolejny pojawiła się dyskusja, czy „królowa motorsportu” jest gotowa na kierowcę geja?

Rewolucyjny dress code w liniach lotniczych. Alaska Airlines wprowadza uniformy neutralne płciowo

Kierowca gej w Formule 1? „Homofobia to uprzedzenie”

W czasie swojej 70-letniej historii Formuła 1 miała 771 kierowców z 41 różnych krajów. Zaledwie tylko trzech przyznawało się bądź identyfikowało ze środowiskiem LGBT — Portugalczyk Nicha Cabral, który ścigał się we wczesnych latach 60., Włoszka Lella Lombardi jedna z zaledwie dwóch kobiet rywalizujących w F1, która była lesbijką oraz Brytyjczyk Mike Beuttler, którego starty finansowali biznesmeni w większości orientacji homoseksualnej.

Homofobia i tematy dotyczące LGBT pojawiają się ponownie w debacie wokół F1. W sprawach tych przoduje Sebastian Vettel, który nie boi się unikać trudnych tematów, daleko wykraczających poza motorsport. W wywiadzie z „Attitude” poruszył kwestię środowisk LGBT w F1.

Nie widziałem tych sytuacji na własne oczy, ale pośrednio słyszałem, jak ludzie w F1 mówili negatywnie o społeczności LGBT. Za każdym razem, gdy wysłuchiwałem tych historii, czułem się bardzo źle. Dlatego mam teraz więcej pewności siebie, by kończyć takie dyskusje. Homofobia to uprzedzenie, a uprzedzenia są złe. To bardzo proste, musimy to zrozumieć — podkreślił Niemiec.

„Jestem jedynym gejem w tej wiosce”

Co ciekawe oficer prasowy zespołu Aston Martin, w którym startuje Vettel — Matt Bishop już w latach 90. dokonał coming outu i nie kryje się z tym, że jest gejem. – Jestem jedynym gejem w tej wiosce — przyznał.

To już nie pierwszy raz, kiedy homofobia i tematy wokół LGBT są mocno akcentowane przez Sebastian Vettela. Jeszcze w poprzednim sezonie podczas Grand Prix Węgier weteran F1 sprzeciwił się ustawie anty LGBT w wykonaniu rządu Viktora Orbana. Podczas weekendu wyścigowego na Hungaroringu pojawił się w tęczowej koszulce. Nie rozumiem, dlaczego walczymy z tym, by każdy mógł robić to, co lubi. Kochać tego, kogo chce. Żyj i pozwól żyć innym — mówił.

Brytyjski miesięcznik „Attitude” poświęcony tematyce LGBT oraz stylowi życia gejów wydawany jest od 1994 roku. Czterokrotny mistrz świata Sebastian Vettel został pierwszym kierowcą Formuły 1 w historii, który pojawił się na okładce tej gazety.