Według raportu sporządzonego przez „World Happiness Report” to Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Już po raz szósty z rzędu kraj nordycki jest na samym szczycie listy. To właśnie tam ludzie żyją pełnią życia oraz cieszą się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Na czym dokładnie polega sukces Finlandii? Aby poznać filary szczęścia, które sprawiają, że ludzie chcą pozostać w kraju i pielęgnować harmonijne i spokojne życie, wystartował specjalny program „Finland Mastercalss of Happiness”. To kurs, w którym uczestnicy mogą uczyć się od ekspertów promujących wiedzę i doświadczenia z różnych dziedzin życia. Dzięki temu nauczyciele zajmujący się m.in. branżą kulinarną, projektowaniem wnętrz oraz szeroko pojętą naturą pomagają innym odnaleźć swojego „wewnętrznego Fina”.

Co daje szczęście? Finowie Ci to wyjaśnią  

Według trenerów prowadzących „Finland Masterclass of Happiness”, wiele fińskich sekretów omówionych na zajęciach można powielić w innych zakątkach świata. A szczęście nie jest związane z określonym obszarem geograficznym. Chodzi o uważność, celebrację codzienności i samoświadomość. „Szczęście jest produktem ubocznym zadowolenia. Oznacza to, że jeśli wiesz, jak docenić proste rzeczy w swoim życiu – być zadowolonym z tego, co masz – masz większe szanse na bycie szczęśliwszym” – wyjaśnia Alex Nurmi – jeden z trenerów programu „Finland Masterclass of Happiness” oraz uznany szefem kuchni, który działa w branży kulinarnej od ponad 20 lat. Nurmi mówi, że prostym sposobem na zastosowanie tej koncepcji szczęścia w życiu każdego z nas jest wyrażanie wdzięczności za posiłek: „Naucz się doceniać jedzenie i pożywienie każdego dnia. Nie jest to dane dla wszystkich na tym świecie” – dodaje.

Poranne nawyki, które stosują szczęśliwi ludzie. Pomogą żyć w spokoju i harmonii

Oprócz połączenia posiłków z praktyką wdzięczności, Nurmi sugeruje również przykładanie uwagi do delektowanie się jedzeniem. Unikanie pośpiechu również może pomóc w kultywowaniu szczęścia. Kiedy to robisz, „szczęśliwym momentem może być wspaniały obiad w najlepszej restauracji lub odwrotnie, jagoda zerwana z krzaka” – wyjaśnia.

Kolejnym aspektem, który pomaga odnaleźć szczęście w życiu jest kontemplacja przyrody. W Finlandii lasy pokrywają ponad 75 procent kraju, dlatego natura odgrywa w życiu Finów istotną rolę. „Większość Finów jest przyzwyczajona do doceniania przyrody” – wyjaśnia Petri Kokkonen, który jest kolejnym z trenerów, a na co dzień przewodnikiem po dzikich terenach, który mieszka w odległym regionie Vätsäri nad brzegiem jeziora Inari. Dodaje, że Finowie są często przyzwyczajeni do spędzania czasu z naturą, czy to poprzez zbieranie jagód, grzybów, czy też łowienie ryb.

Co dzieje się z Twoim mózgiem po przeczytaniu zaledwie 30 stron książki?

Kokkonen mówi też, że jedną z lekcji prowadzonych na zajęciach jest patrzenie na przyrodę i docenianie ciszy, świeżego powietrza oraz przestrzeni. „Staramy się uczyć gości, jak inaczej doświadczać natury, jak być otwartym, odkrywać nowe rzeczy na temat przyrody i tego, co [przyroda] może im zaoferować” – mówi. Kokkonen wyjaśnia, że w zależności od tego, gdzie na co dzień mieszkamy, kontemplacja przyrody może wyglądać nieco inaczej. Dobrą praktyką jest spędzenie dnia nad jeziorem lub długi spacer po lesie – bez używania telefonu. Chodzi tutaj o całkowite odłączenie się od zgiełku życia. Po prostu znajdź zajęcie, które sprawia Ci przyjemność i przenieść się na łono natury. Może to być na przykład spacer z psem lub fotografowanie scenerii albo czytanie książki.

Sonda

Najlepsza pora na ćwiczenia

Lubisz aktywność fizyczną?