Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa kilka tygodni temu została podjęta decyzja o ponownym zamknięciu placówek kulturalnych. Kina, galerie sztuki i teatry są obecnie nieczynne dla widzów. Sytuacja ta spowodowała przesunięcie wielu premier, jak również przeniesienie festiwali na platformy internetowe. Jedną z interesujących propozycji jest startujący 18 listopada Festiwal Kina Kobiet – „Demakijaż”. W tym roku filmy o kobietach będą dostępne na platformie internetowej. Tegoroczna edycja jest inna niż wszystkie nie tylko ze względu na pandemię. 5. edycja „Demakijażu” w tym roku odbywa się w czasie szczególnie niespokojnym – zarówno ze względu na sytuację epidemiczną, jak i to, co dzieje się wokół ciał, umysłów i emocji kobiet w Polsce. Hasłem tegorocznej edycji jest ciało. Widzimy je jako pole nieustannej walki, jako nośnik zmiany, jako źródło przyjemności, lęku i pytań – między innymi o tym są filmy, które proponujemy w tym roku – piszą organizatorki festiwalu.

Strajk kobiet. Muzeum Gdańska chce zebrać transparenty od protestujących. Opowiedzą historię następnym pokoleniom

Filmy o kobietach – startuje Festiwal Kina Kobiet

Festiwal startuje 18 listopada i potrwa do 22 listopada. Filmy biorące w nim udział są udostępnione na platformie outfilm. Wszystkie pozycje dostępne są za darmo, po wcześniejszym zalogowaniu się na stronie.

„Demakijaż” to festiwal, którzy przedstawia filmowy obraz kobiecości. Znajdziemy tu zarówno filmy fabularne, jak i interesujące dokumenty. Festiwal zmywa sztuczne obrazy kobiet, które widzimy w prasie, reklamach, serialach i filmach. Prezentujemy tu bogatszy i bardziej zróżnicowany obraz kobiecości – to kobiety, które żyją w innych częściach świata, mają różne doświadczenia, światopoglądy czy wyznania. Będzie świetnie zobaczyć tę różnorodność na ekranie – czytamy na stronie.

To filmy tworzone przez kobiety i o kobietach. Wśród interesujących tytułów znajdziemy aż cztery premierowe filmy długometrażowe. Wśród nich są dwa dokumenty oraz dwa filmy fabularne.

19.11.20

godzina 17:00

„W*pierdalać” (The Fearless and Vulnerable), reż. / dir. Sungyeon Jeon, 2019, 85 min.

Godzina 20:30

„Siostry w ogniu” (Sisters Apart), reż. / dir. Daphne Charizani, 2020, 93 min.

20.11.20

Godzina 19:00

„Na zawsze Amber” (Always Amber), reż. / dir. Lia Hietala, 2020, 74 min.

21.11.20

16:00

„Simple Women”, reż. / dir. Chiara Malta, 2019, 85 min.

 

Więcej informacji na temat Kina Kobiet znajdziemy na fanpage festiwalu.