W tym roku Akademia Filmowa po raz 94. przyzna Oscary, z kolei już 8 lutego poznamy listę nominowanych. Nie mogło oczywiście zabraknąć polskich akcentów. Krótkometrażowy film “Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka znalazł się na oscarowej shortliście.

„Emily in Paris” – Netflix uczy fanów serialu, jak prawidłowo wymówić jego nazwę!

Film “Sukienka” porusza problemy niepełnosprawności i intymności. Produkcję można zobaczyć za darmo na platformie YouTube.

Polskie akcenty w Hollywood. Film “Sukienka” sięgnie po Oscara?

Wszyscy fani kina z wypiekami na twarzy czekają na galę wręczenia tych najbardziej prestiżowych statuetek w branży filmowej. I również w tym roku polscy miłośnicy kinematografii mogą liczyć na dobre wieści z Hollywood. Na oscarowej shortliście znalazł się między innymi krótkometrażowy film “Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka (“Techno” z Danutą Stenką).

“Ja w to nie wierzę… To się nie dzieje naprawdę… JESTEŚMY NA SHORTLIŚCIE DO OSCARA! Nie ma słów, które są w stanie wyrazić moją wdzięczność całej ekipie filmu, ekipie Warszawska Szkoła Filmowa, ekipie DOBRO, wszystkim naszym koproducentom…. DZIĘKUJĘ – napisał na Facebooku reżyser filmu [pisownia oryginalna].

Julia pracuje w przydrożnym motelu i poddaje się wszechogarniającemu poczuciu odrzucenia i samotności. Jest inna i społeczeństwo wielokrotnie dało jej to odczuć. Marzy jednak o związku, o bliskości fizycznej z mężczyzną. Niespodziewanie na jej drodze staje przystojny kierowca ciężarówki. Zaczyna o nim fantazjować – czytamy w opisie fabuły.

“Sukienka” została wyróżniona na Atlanta Film Festival jako “Najlepszy Film Krótkometrażowy”. Ponadto otrzymała 17 innych prestiżowych nagród na całym świecie. Za produkcję odpowiada Maciej Ślesicki, współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej [razem z Bogusławem Lindą]. Film “Sukienka” powstał przy współpracy trzech firm: Dobro, Miło i Głośno.

Kiedy gala wręczenia Oscarów?

  1. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 27 marca w Dolby Theatre w Hollywood w Los Angeles w stanie Kalifornia. Nominacje do Nagrody Akademii Filmowej poznamy 8 lutego.

Po raz pierwszy Oscary przyznano 16 maja 1929 roku. Obecnie wręcza się w je w 24 kategoriach.