Znudził Ci się odcień Twoich włosów? Chcesz nie tylko radykalnego cięcia, ale też nowego odważnego koloru? Świetnie, warto jednak przemyśleć, jaki rodzaj zmiany Cię interesuje. Pamiętaj, że wiele tego typu produktów ingeruje w strukturę włosa – zwłaszcza w procesie rozjaśniania – i powinnaś nie tylko uważnie wybrać producenta, któremu zaufasz, ale też dany typ kosmetyku koloryzującego.

Co powinnaś wiedzieć o farbie do włosów?

Pierwsza możliwość to oczywiście po prostu farba do włosów. Masz szansę z niej skorzystać albo w salonie fryzjerskim, albo w domowym zaciszu. Nie powinnaś przy tym bać się tej drugiej ewentualności, nawet jeśli nie masz w tym zakresie dużego doświadczenia. Wystarczy, że dobrze wybierzesz odcień, realnie ocenisz to, co możesz osiągnąć i rzetelnie podejdziesz do całego procesu. Pamiętaj na przykład, żeby od razu po zmyciu farby nałożyć odżywkę regenerującą.

Nie można bowiem zaprzeczyć, że farba to najbardziej inwazyjna z dostępnych metod. Nie znaczy to jednak, że nie powinnyśmy go używać. Jeśli wiemy, że chcemy trwale zmienić kolor włosa, nie ma sensu męczyć się z ciągłym eksperymentowaniem z innym typem kosmetyków. Tutaj decyzja musi być jednak pozbawiona cienia wątpliwości, a kolor nie może być przypadkowym strzałem. Zostanie z nami na dłużej, dlatego powinnyśmy z całą odpowiedzialnością dopasować go do naszego typu urody. Posiadaczki tej ciepłej powinny wybierać barwy właśnie z tej gamy, a właścicielki zimnej – kolory z palety chłodnej. Odcienie rude pasują paniom o typie jesieni, natomiast platynowe blondy kobietom, które reprezentują lato. Ciemne, kontrastowe barwy sprawdzą się za to w przypadku pań o zimowym typie urody.

Co więcej, do takiej koloryzacji należy się przygotować poprzez odżywienie i zregenerowanie włosów jeszcze przed nałożeniem farby. Tylko takie będą dobrze się prezentowały po zaaplikowaniu kosmetyku, a jeśli wybierzemy wysokiej klasy produkt – do utrzymania tego stanu wystarczą dobry szampon i odżywka przeznaczone do włosów farbowanych.

Odżywka jako doskonała metoda przedłużenia trwałości

Pamiętajmy przy tym, że włosy powinny być farbowane najwyżej raz na miesiąc. Jeśli chcesz przedłużyć efekt, a może po prostu podkreślić swój naturalny kolor, świetną opcją będą odżywki i pianki koloryzujące. Na uwagę zasługują zwłaszcza te pierwsze. Zapewniają one bowiem nie tylko ładniejszy, intensywniejszy kolor, ale też doskonałą regenerację. W przypadku większości z nich wystarczy nałożenie ich na głowę na trzydzieści minut (choć im dłużej je pozostawimy, tym mocniejszy może być efekt). Takie odświeżenie koloru i dodanie włosom blasku i miękkości samo w sobie może przynieść zaskakująco dużą zmianę, dzięki czemu będziemy mogły odłożyć w czasie trwałą koloryzację. Szukaj produktów, które w składzie mają ceramidy, aminokwasy i naturalny jedwab.

A może szampon koloryzujący?

Jeszcze inną opcją są szampony koloryzujące. Działają nieco podobnie do odżywek, ale nie posiadają tylu właściwości pielęgnujących, za to dają nieco większe pole do manewru jeśli chodzi o kolor. Warto mieć świadomość, że również one nie zapewnią spektakularnej zmiany, zwłaszcza w zakresie rozjaśniania – mogą jednak przykryć siwe włosy, odrosty albo dać nam pojęcie jak będziemy wyglądać w odcieniu, przy pomocy którego chciałybyśmy wykonać trwałą koloryzację. Powinny się nimi zainteresować przede wszystkim blondynki, jako że mają tu zdecydowanie większe pole manewru.

Dobierz odpowiedni produkt do Twoich włosów!

Czy na pewno potrzebujesz trwałej metody koloryzacji?

Zarówno odżywka jak szampon nie wnikają w strukturę włosa i nie naruszają jego naturalnej pigmentacji. Nie zawierają też wysuszających składników takich jak amoniak (warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku istnieją już farby, które nie mają go w składzie, na przykład Garnier Olia). Jeśli więc nie jesteś pewna zmiany, jaką chcesz przeprowadzić, polecamy zacząć właśnie od tego typu produktów.

A gdybyś jednak zdecydowała się na bardziej zdecydowany krok, pamiętaj, że bardzo ważny jest skład farby. Wybieraj takie, które posiadają naturalne składniki pielęgnujące, na przykład oleje roślinne czy kwiatowe. W ten sposób Twój włos już na etapie farbowania zostanie ochroniony przed zniszczeniami, a Ty zaraz po wyjściu spod prysznica będziesz mogła imponować odświeżonym, zadbanym wizerunkiem.