Według nowego prawa w Wietnamie platformy społecznościowe Facebook i Tik ok będą miały 24 godziny na usunięcie nielegalnych treści. Jak informuje agencja “Reuters” w przypadku nieprzestrzegania zasad serwisom grozi całkowita blokada na terenie Wietnamu.

Facebook podpadł w Azji? Wietnam zaostrza prawo

Komunistyczny rząd Wietnamu szykuje kolejną zmianę, zaostrzająca przepisy dotyczące firm zajmujących się mediami społecznościowymi. Według agencji „Reuters” wszelkie treści oraz usługi uznane za nielegalne mają zostać usunięte w ciągu… 24 godzin.

Zarówno Facebook jak i bijący rekordy popularności, szczególnie wśród młodzieży TikTok – nie będą miały łatwego życia w Wietnamie. Nowe zasady mają być surowo karane, a w przypadku braku ich przestrzegania, grozi całkowita blokada oraz zakaz funkcjonowania w Socjalistycznej Republice Wietnamu.

Władze azjatyckiego kraju szczególnie chcą wykluczyć „transmisje na żywo”, które mają być blokowane nawet w ciągu… trzech godzin. Firmy odpowiedzialne za social media muszą bezwzględnie liczyć się z terminami. Premier Phạm Minh Chính ma wkrótce podpisać nowe poprawki, a przepisy mają być wprowadzone od lipca.

Rustykalny trend na Tik Toku. Dziewczyny masowo polecają tę recepturę na piękne włosy

Wietnam gigantycznym rynkiem dla Marka Zuckerberga

Facebook i TikTok to nie jedyne cele komunistycznej władzy Wietnamu. Cenzura ma dotknąć również celebrytów, których konta mają być usuwane za… nieodpowiednie wykorzystywanie swoich wpływów.

Dla platformy Marka Zuckerberga Wietnam to dziesiąty pod względem wielkości rynek użytkowników (98 milionów mieszkańców). Według danych firmy w ubiegłym roku z Facebooka korzystało 60-70 mln obywateli Wietnamu. Kraj ten generuje dla amerykańskiego giganta miliard dolarów rocznego przychodu, co stanowi więcej niż wiele europejskich rynków.

W porównaniu do Facebooka w Wietnamie YouTube ma 60 mln użytkowników, a TikTok 20 mln. Twitter nie jest tak popularną platformą wśród Wietnamczyków.