Czym są elektrolity i jakie funkcje pełnią w organizmie?

Elektrolity to inaczej jony soli, które znajdują się w krwi, osoczu, płynach tkankowych. Ich właściwości pozwalają na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Ludzki organizm potrzebuje elektrolitów, aby właściwie funkcjonować, a ich brak może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Najważniejsze dla Twojego organizmu są jony soli, a dokładniej potasu, sodu, magnezu i wapnia. Elektrolity – jak sama nazwa wskazuje – mają właściwości elektryczne. Są bardzo ważne dla mózgu i całego układu nerwowego, są odpowiedzialne m.in. za przenoszenie impulsów nerwowych do różnych komórek w ciele. Niewłaściwy poziom tych jonów może powodować zaburzenia układu nerwowego.

Elektrolity są też współodpowiedzialne za utrzymywanie odpowiedniego napięcia w błonach komórkowych. Biorą udział w skurczach i rozkurczach mięśni, w tym także tego najważniejszego mięśnia w Twoim ciele – serca.

Czym grozi niedobór elektrolitów?

Niedobór elektrolitów może doprowadzić do problemów z funkcjonowaniem układu nerwowego, ale także wszystkich mięśni czy mózgu. Zaburzenia pracy serca, paraliż, nadciśnienie, konwulsje czy łamliwość kości to tylko niektóre z nich!

Pierwsze objawy zbyt małej ilości elektrolitów w organizmie są naprawdę niewinne. Na początku pojawia się osłabienie, złe samopoczucie, brak energii – wszystkie symptomy można więc przypisać po prostu gorszemu dniu. Potem pojawiają się też senność, apatia, zawroty głowy i mdłości.

Za niski poziom elektrolitów objawia się też drżeniem, bólami i skurczami mięśni, biegunkami i zaparciami, obrzękami kończyn.

Kiedy tracimy elektrolity?

Organizm traci elektrolity, gdy z organizmu pozbywamy się płynów. Może to się odbywać całkowicie naturalnie, np. w procesie pocenia w wyniku wysokich letnich temperatur czy intensywnego treningu sportowego.

Przyczyną nagłego ubytku płynów mogą też być takie dolegliwości jak biegunka lub wymioty. Intensywne wymioty czy ostra biegunka mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu – a to jest bardzo groźne, zwłaszcza dla dzieci!

W czasie, kiedy jesteśmy narażeni na utratę większej ilości płynów, musimy pamiętać o ich bieżącym uzupełnianiu.

Niedobór elektrolitów może się wiązać również z nieracjonalnym żywieniem, rygorystyczną dietą, stosowaniem leków moczopędnych i przeczyszczających.

Jak uzupełniać elektrolity?

Aby zachować właściwy poziom elektrolitów, trzeba o to dbać na co dzień. Podstawą w tej kwestii jest nawadnianie organizmu – pragnienie gaś za pomocą wody wysoko zmineralizowanej, możesz też sięgać po sok pomidorowy (źródło potasu) lub wodę kokosową (źródło mikroelementów).

O wyjątkowym nawadnianiu organizmu trzeba koniecznie pamiętać podczas upałów oraz wakacji w tropikach. Jeśli planujesz trening, pomiędzy ćwiczeniami pij dobrej jakości napoje izotoniczne (zawierają chlorek potasu lub sodu – sprawdzaj skład!). A jeśli cierpisz z powodu biegunki i wymiotów, sięgnij po doustne płyny nawadniające (np. Orsalit). Informacji na temat nawadniania organizmu szukaj na www.orsalit.pl.

W uzyskaniu i podtrzymaniu właściwego poziomu elektrolitów sprzyja również zbilansowana dieta. Warto także zwrócić uwagę, by znajdowały się w niej odpowiednie składniki – źródłem wapnia jest głównie mleko oraz jego przetwory, sód i potas znajdziesz w pomidorach, suszonych morelach i figach, awokado czy bananach, a magnez w kakao, płatkach owsianych, migdałach czy pestkach dyni.