Przemysł farmaceutyczny chce na nas zarobić, dlatego otaczane jesteśmy mnóstwem kolorowych reklam tabletek, które pomogą nam schudnąć. Jednak czy na pewno one są skuteczne?

Odpowiedź brzmi tak i nie. Większość ze środków odchudzających ma składniki, które pomagają przyśpieszyć trawienie lub wspomagają termogenezę (wytwarzanie ciepła podczas wysiłku lub po posiłku). Będą one jednak nieskuteczne, jeśli nie będziemy aktywni fizycznie oraz nie będziemy na deficycie kalorycznym. Sprawdź, które składniki warto suplementować, aby poprawiły Twoje wyniki.

Anna Lewandowska o pielęgnacji włosów w ciąży: „Uważam, że kluczowa jest dieta”

L-karnityna

W naszym organizmie 90% zapasu tej substancji znajduje się w mięśniach szkieletowych i mięśniu sercowym. Warto wspomnieć, że synteza organizmu pokrywa jedynie ok. 25% naszego zapotrzebowania, resztę musimy dostarczyć samodzielnie. Najbogatszymi źródłami l-karnityny są mięsa, dlatego suplementacja tabletkami może okazać się przydatna dla wegetarian. L-karnityna ma kilka funkcji, a najważniejszą z nich jest transportowanie kwasów tłuszczowych z rezerw organizmu do komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie energii. Wspomaga usuwanie z krwi cząsteczek mleczanu, skraca okres regeneracji i podnosi wydolność tlenową. Może mieć działanie antycellulitowe (dlatego, że przyśpiesza metabolizm tkanek tłuszczowych). Jeśli macie problem z tarczycą lub poziomem testosteronu, może okazać się niezwykle pomocna, bowiem karnityna ma wpływ na poprawne działanie hormonów.

Dieta ketogeniczna – na czym polega nowy trend w odżywianiu?

Chrom

Reguluje on gospodarkę węglowodanową oraz tłuszczową. Chrom w pojedynkę nie przynosi żadnych korzyści, dlatego w suplementach zawsze łączony jest z innymi składnikami, chociażby witaminą PP. Takie połączenie sprawia, że aktywność enzymów zwiększa się, wpływając na działanie karnityny. Hamuje ośrodek głodu, dzięki czemu ograniczane jest spożycie kalorii. Należy jednak pamiętać, że nie można przekraczać dziennego zapotrzebowania, które u zdrowego człowieka waha się w przedziale 50-200 μg.

Piperyna

Składnik wspomaga proces termogenezy oraz lipolizy, czyli spalania tkanki tłuszczowej. Będzie skuteczna tylko w przypadku osób aktywnych. Piperyna jest składnikiem naturalnym, występuje np. w pieprzu.

Peeling cukrowy: łatwy przepis na oczyszczenie skóry i pozbycie się cellulitu

Garcinia cambogia

Przyśpiesza spalanie tłuszczu, obniża łaknienie oraz reguluje poziom cholesterolu w organizmie. Uważa się również, że sprzyja produkcji hormonu szczęścia – serotoniny.

Kofeina

Dodaje nam energii, dzięki czemu efektywniej ćwiczymy, przyśpiesza przemianę materii, zwiększa potrzebę oddawania moczu, dzięki czemu pozwala pozbyć się nadmiaru wody. Wspomaga również termogenezę.