
Dużo na głowie? Zasada 2 minut pomoże w organizacji i ujarzmi chaos
Natłok codziennych zadań nie działa na Ciebie motywująco? Rozprzestrzeniająca się w Twojej głowie lista zadań do wykonania nie skraca się, mimo że ciągle jesteś w biegu, a pomiędzy robieniem zakupów, odpisywaniem na służbowe mejle i planowaniem spotkań dochodzą kolejne prozaiczne czynności jak na przykład zrobienie prania i płacenie rachunków. W takich warunkach wizja odłożenia obowiązków na potem jest bardzo kusząca. Aby uporządkować chaos i wydajniej zarządzać swoim czasem warto wdrożyć w życie zasadę dwóch minut. Dowiedz się, czym dokładnie jest prokrastynacja i jak sobie radzić z niekończącymi się zadaniami.
Prokrastynacja: co to znaczy, gdy mi się nie chce
Pod pojęciem prokrastynacji kryje się bardzo prosty mechanizm, po który chętnie sięgamy, gdy dopada nas nadmiar codziennych zadań. To nic innego, jak zwlekanie z ich wykonaniem. Zamiast zabrać się do pracy, wolimy odłożyć ją na potem. Jeśli sytuacja ta zdarza się sporadycznie i jest wywołana zmęczeniem, nie jest to jeszcze coś, czym należy się przejmować. Perspektywa zmienia się, gdy mówimy o nałogowym i celowym opóźnianiu wykonywania obowiązków, którego nie można usprawiedliwić. Kryje się za nim zwyczajny brak chęci do działania.
Z prokrastynacją trzeba się zmierzyć i pokonać wewnętrzny opór i uprzedzenia. W obliczu nadmiaru obowiązków zamiast wycofywać się i odkładać problem na potem – wystarczy dobrze zorganizować swój czas i zacząć od mniejszych zadań, które stopniowo zwiększają skalę trudności. Płynne przejście do działania pomoże pokonać stagnację. Im dłużej zwlekamy z działaniem, tym bardziej staje się to dla nas uciążliwe.
Prokrastynacja: jak sobie radzić z nadmiarem zadań
W zwalczaniu prokrastynacji mogą zasada dwóch minut. Ta prosta strategia działania została ukuta przez Davida Allena w jego książce „ Getting Things Done”. Jej celem jest wyeliminowanie prokrastynacji na dobre. A na czym dokładnie polega zasada dwóch minut? Autor wyjaśnia, że jeśli istnieją zadania, które możesz wykonać w dwie minuty – nie należy ich odkładać na później. Trzeba zrobić to tu i teraz.
To czynności, które są łatwe do wykonania i mogą dotyczyć dosłownie każdej dziedziny życia, na przykład: odpisanie na mejla, stworzenie listy zakupów, umówienie się do lekarza, poskładanie ubrań rozrzuconych na łóżku i krzesłach albo wyjęcie naczyń ze zmywarki. Jeśli codziennie spędzać dwie minuty na zadbaniu o porządek – unikniesz wielkiego sprzątania w weekendy.
Czy 30 minut jazdy na rowerze dziennie wystarczy, aby schudnąć? Eksperci mówią tak i nie
Pamiętaj, że prokrastynacja opiera się na prostym schemacie: im dłużej odkładasz zadanie, które musisz wykonać, tym trudniej będzie przebiegać jego realizacja. Symboliczne dwie minuty mogą zamienić się wraz z upływem czasu w kwadrans lub pół godziny. Jeśli poczujesz się wystarczająco zmotywowana – zwiększaj limity i nie zwlekaj z działaniem.
Sonda

Lubisz aktywność fizyczną?