Chusteczki dezynfekujące wielokrotnego użytku są równie skuteczne jak produkty z drogerii. Mogą posłużyć jako środek do sprzątania brudnych powierzchni lub pomoc przy codziennych porządkach. W ich składzie znajduje się wybielacz lub alkohol. Składniki te skutecznie zwalczają bakterie i zanieczyszczenia. Możesz przygotować ten produkt samodzielnie z ogólnodostępnych składników.

Do przygotowania chusteczek będziesz potrzebować starej koszulki lub innego materiału. Możesz w tym celu wykorzystać:

  • biodegradowalne ściereczki do czyszczenia
  • ręcznik z mikrofibry
  • niepotrzebne ubrania np. materiałowe spodenki, t-shirt lub skarpetki

Chusteczki dezynfekujące wielokrotnego użytku – przepis

  • kilka małych ściereczek (możesz przygotować je z dowolnie wybranego materiału)
  • pół szklanki wybielacza
  • 4 litry wody
  • szczelny pojemnik, w którym będziemy przechowywać ściereczki
  • obowiązkowo rękawice ochronne

Wybierz bezpieczne miejsce, w którym będziesz przygotowywać ściereczki. Ze względu na użycie wybielacza pamiętaj, by chronić dzieci i zwierzęta przed kontaktem z silną chemią. Obowiązkowo nałóż także rękawice ochronne. Następnie wlej do pojemnika wodę oraz wybielacz. Zanurz w roztworze przygotowane ściereczki. Przed ich użyciem namaczaj je w mieszance przez około 5 minut. Chusteczki przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku. Po przygotowaniu działają skutecznie przez 24 godziny.

Czy powinno się dezynfekować produkty zakupione w sklepie?

Pozostałą ilość mieszanki wody z wybielaczem przelej do buteleczki (najlepiej z atomizerem) szczelnie zakręć i odstaw w bezpiecznym miejscu. Będziesz mogła wykorzystać mieszankę do ponownego przygotowania chusteczek lub czyszczenia brudnych powierzchni.

Po każdym użyciu chusteczek odczekaj około 5 minut, by środek miał czas na działanie i dokładne odkażenie powierzchni. Następnie przetrzyj to miejsce ciepłą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Środki ostrożności

Pamiętaj także o tym, by używając chusteczek nałożyć wcześniej rękawice ochronne. Wybielacz ma bardzo silne działanie, dlatego należy podchodzić do niego ze szczególną ostrożnością, by nie podrażnić skóry i nie odbarwić ubrań. Nie powinno się także łączyć go z innymi środkami czyszczącymi.

Zamiast wybielacza możesz użyć spirytusu. Sposób wykonania chusteczek jest identyczny, a ich skuteczność również utrzymuje się 2 godziny od przygotowania.