Dni wolne od pracy w 2022 roku to na pewno jeden z pierwszych tematów, który interesuje wszystkich wraz z początkiem Nowego Roku. Oto kalendarz świąt, podczas których można zaplanować urlop.

Jak przygotować się do noworocznych postanowień w odchudzaniu?

Wszystkie święta wypadające w dni robocze, to szansa na rodzinny wypoczynek, poprzez wykorzystanie dni urlopowych, które pozwolą nam stworzyć długi weekend.

Dni wolne od pracy w 2022 roku. Kiedy zaplanować urlop?

Na podstawie ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy i jej późniejszych zmian (Dz. U. z 1951r., 4, poz.28, z późn. zm.) w Polsce mamy 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy.

Rok 2022 to 251 dni pracujących [jeden mniej niż w 2021 roku] oraz 114 dni wolnych od pracy, wliczając weekendy oraz święta ustawowo wolne od pracy. Patrząc na tegoroczny kalendarz oraz dni w poszczególnych miesiącach, najbardziej pracowity będzie marzec – 23 dni, a najmniej styczeń – 21. W 2022 roku jedno święto przypada na sobotę, z kolei cztery na niedzielę.

Dni wolne od pracy w 2022 roku. Jak wygląda kalendarz świąt?

Pierwsza szansa na długi weekend i dni wolne od pracy w 2022 roku pojawia się wraz ze Świętem Trzech Króli, które wypada w czwartek 6 stycznia. Na kolejny dłuższy weekend będziemy musieli poczekać dopiero do kwietnia – Wielkanoc i lany poniedziałek przypada na 17 i 18 kwietnia.

Kolejne dni wolne od pracy w 2022 roku to oczywiście długi weekend majowy. Święto Pracy obchodzimy w niedzielę, ale wykorzystując urlop na poniedziałek, pojawia się szansa wydłużenia odpoczynku w związku z wtorkowym Świętem Konstytucji 3 Maja.

Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) odbędą się w niedzielę 5 czerwca, a 11 dni później w czwartek Boże Ciało, gdzie znów można zaplanować sobie dni wolne od pracy w 2022 roku, tworząc czterodniowy weekend.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to tym roku w poniedziałek 15 sierpnia, więc pojawia się możliwość wykorzystania urlopu. Szansę na dłuższy weekend będziemy mieli również w listopadzie, gdzie Wszystkich Świętych wypada we wtorek (urlop na poniedziałek) oraz na Święto Niepodległości, które jest w piątek. W 2022 roku Święta Bożego Narodzenia to niedziela i poniedziałek.

W tym roku będziemy mieli również siedem niedzieli handlowych: 30 stycznia, 10 i 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 i 18 grudnia.

Kalendarz świąt w 2022 roku

1 stycznia (sobota) – Nowy Rok
6 stycznia (czwartek) – Trzech Króli
17 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
18 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (niedziela) – Święto Pracy
3 maja (wtorek) – Święto Konstytucji 3 Maja
5 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
15 sierpnia (poniedziałek) – Święto Wojska Polskiego/Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (wtorek) – Wszystkich Świętych
11 listopada (piątek) – Święto Niepodległości
25 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie (drugi dzień)