Dieta wegańska zyskuje coraz większą popularność. Wiele osób decyduje się na jej wprowadzenie ze względów ideologicznych, troski o planetę czy po prostu kwestii zdrowotnych. Jednak bez względu na to, jakie kierują nami intencje, dieta wegańska jest skutecznym sposobem na pozbycie się uporczywej oponki na brzuchu.

Dieta dla skóry, czyli co jeść, by wyglądać świeżo i promiennie przez cały rok

Dlaczego? Szczegółowo wyjaśnili to specjaliści w rozmowie z serwisem popsugar.com.

Wyeliminowanie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego, wiąże się z mniejszą ilością tłuszczy nasyconych w diecie – tłumaczy Rebekah Blakely, dietetyczka z New Jersey.

Dodaje też, że dieta wegańska jest zazwyczaj bogata w błonnik, którego głównym źródłem są owoce, warzywa, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe. Sprawia on, że dłużej czujemy się syci, dzięki czemu jemy mniej. Co więcej, wspomaga tęż prace jelit i obniża poziom cukru we krwi.

Dieta ketogeniczna – na czym polega nowy trend w odżywianiu?

Efektywność diety wegańskiej w odchudzaniu potwierdzają też liczne badania. W 2015 roku w Journal of General Internal Medicine opublikowano wynik eksperymentu, który wykazał, że osoby będące na diecie wegańskiej zrzuciły średnio 2,52 kilograma więcej niż osoby, których diety zawierały produkty pochodzenia zwierzęcego.

Potwierdza to także dietetyczka Lindsey Toth, podkreślając, że osoby jedzące mięso charakteryzują się wyższym BMI niż osoby będące na diecie wegańskiej.

Skupiając się na bogatych w składniki odżywcze, roślinnych produktach spożywczych, wegański styl życia ułatwia utrzymania prawidłowej wagi zdecydowanie bardziej niż tradycyjne lub tez nowoczesne diety. Trzeba mieć jednak na oku makro i mikroelementy, aby mieć pewność, że dostarczamy organizmowi wszystko, czego potrzebuje, by prawidłowo funkcjonować – dodaje.

Wiele osób właśnie tego obawia się najbardziej. Stosując dietę wegańską, która wyklucza wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, łatwo bowiem o niedobór żelaza, witaminy B12, czy wapnia. Dlatego bardzo ważne jest, by była ona zbilansowana i bogata w zróżnicowane produkty, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Płaski brzuch bez ćwiczeń i diety? To możliwe

Mimo tego to bardzo zdrowa dieta, która zyskała nawet aprobatę naukowców z Harvardu.

Badania potwierdzają korzyści płynące z diety bezmięsnej. Obecnie, diety na bazie produktów roślinnych uznawane są nie tylko za odżywcze, pomagają też w profilaktyce chorób przewlekłych. Odpowiednio skomponowana dieta wegetariańska, w tym dieta wegańska, jest zdrowa, odżywcza i może nieść korzyści zdrowotne wynikające z zapobiegania lub leczenia niektórych chorób.

Stosowanie jej nie tylko zadba o nasze zdrowie i dobrą formę, ale także o planetę, ponieważ produkcja warzyw i owoców, ma o wiele mniejszy wpływ na środowisko. Warto więc rozważyć zmianę sposobu odżywiania.